Překvapující fakta o kryptoměnách

11. září 2021

Kryptoměny se považují za platidlo budoucnosti. Ve skutečnosti existují jen 2 skupiny lidí: ti, kteří je milují a ti, kteří je nenávidí. S rostoucím zájmem se kryptoměny postupně stávají prostředkem, který jako formu placení využívá stále více firem po celém světě.

Kryptoměny a businessmann Bitcoin Ethereum Ripple

SPECIFIKA KRYPTOMĚN

Co je to vlastně kryptoměna? Jde o virtuální platidlo, které nemá fyzickou podobu jako mince či papírové bankovky. Stejně jako v případě tradičních bankovek, i s nimi můžete nakupovat či obchodovat. Věděli jste, že v současnosti v oběhu koluje už více než 4000 druhů různých kryptoměn?

První a stále nejuznávanější kryptoměna je Bitcoin. Bitcoin je nejvíce kupované a zároveň obchodované virtuální platidlo světa. Jde vlastně o digitální soubor uložený ve virtuální peněžence. Přístup k tomuto platidlu má tedy každý člověk s přístupem na internet. Bitcoin jakož i ostatní kryptoměny lze nakoupit klasickými bankovkami a následně jím obchodovat nebo jej využít na platbu v obchodech, které tuto platbu podporují.

Kryptoměny se těší oblibě hlavně díky faktu, že jsou stále nedostatečně regulované vládami, bankami a transakce jsou anonymní. Jejich využívání už zvažují i ​​velký hráči trhu jako Amazon, Google nebo PayPal. Letos jejich nákup oznámila i Tesla, později však zájem stáhli kvůli environmentální zátěži, kterou jejich těžba představuje. S rostoucím zájmem o tuto formu placení a investování ale narůstá i potřeba jejich regulace na státní úrovni, kterou již nyní oznámilo několik zemí.

Kryptoměny Bitcoin Litecoin Ethereum Mobil Telefon Smartphone

BEZPEČNOST KRYPTOMĚN

Jsou kryptoměny bezpečné? Pokud se rozhodnete investovat do kryptoměn s cílem jejich obchodování, buďte obezřetní a nenechte se nalákat na příliš lákavé nabídky svých známých. Kryptoměny mohou být díky jejich využívání na spekulativní obchodování volatilní.

Pokud se rozhodnete pro uložení svých financí do kryptomen, pořiďte si kvalitní, bezpečnou peněženku na jejich úschovu. Problém nastává v případě, že tento trezor virtuální měny ztratíte, případně z ní omylem platidlo odstraníte. V tomto případě jste bohužel o své peníze přišli natrvalo. Na druhou stranu, bezpečná peněženka vám pomůže ochránit vaše kryptoměny před kybernetickým útokem. Softwarovou peněženku lze mít nainstalovanou i v chytrém telefonu, bezpečnější spůsob je ale vždy externí trezor.

Kryptoměny se nechvalně proslavily i díky jejich využívání na černém trhu a v souvislosti s tzv. praním špinavých peněz. Dávejte si proto na trhu pozor na podvody a krádeže.

NEVÝHODY KRYPTOMĚN

Využívání kryptomien sebou přináší i několik negativ. Za jedno z hlavních záporů se považuje proces těžby. Na tento proces jsou potřebné vysoce výkonné systémy, jejichž provoz negativně ovlivňuje ekologii.

Druhým faktorem je jejich nestabilita. Předpokládá se, že se v této chvíli na trhu nachází přibližně 2000 nepoužitelných kryptoměn. Jde o platidla, které se spojují s podvodnými transakcemi, zanikly nebo v důsledku špatného designu došlo k jejich úpadku.

Přečtěte si také

Korporátní dluhopisy investování podnikové dluhopisy výnos úrok výhody nevýhody riziko

Korporátní dluhopisy

Proč investovat do korporátních dluhopisů? Potřebujete ochránit úspory před stále dvojcifernou inflací nebo máte zájem o zajímavý přivýdělek? V obou případech může být řešením investice do korporátních

číst více
ETF investice 1

ETF investice

Víte, jak investovat do ETF? Chcete ochránit úspory před inflací, spořit na nejistý důchod, získat zajímavý přivýdělek nebo jen zhodnotit své úspory? Klíčem k tomu všemu

číst více
Investice do akcií 1

Investice do akcií

Víte, jak investovat do akcií v roce 2022? Inflace roste do dosud nepředstavitelných výšin, peníze ztrácí svou hodnotu a klasické spořící nástroje vás před tím neuchrání. Otázkou

číst více