Víte, jak investovat do akcií v roce 2022?
Inflace roste do dosud nepředstavitelných výšin, peníze ztrácí svou hodnotu a klasické spořící nástroje vás před tím neuchrání. Otázkou dne tedy je, jak ochránit své finance. Jednou z odpovědi je investice do akcií. Zjistěte vše podstatné o tomto druhu investice.

Zdroj: kurzy.cz
Proč chránit finance před jejich znehodnocením?
Z důvodů pandemie, energetické krize i války v Ukrajině u nás skokově roste inflace, která dosáhla v květnu neuvěřitelných 16 %. Tak vysokých hodnot dosahovala naposledy v devadesátých let. Ani další prognózy navíc neslibují zlepšení.
Co tato hodnota inflace znamená? Ukazuje roční růst průměrných spotřebních cen, tzn. že za rok se vše v průměru zdražilo o 16 %, a vy si tedy za své peníze koupíte o 16 % méně než před rokem. 100 000 Kč na obyčejném účtu tedy má po roce hodnotu pouhých 84 tisíc korun. Jak se proti tomu bránit?
Do čeho investovat v roce 2022?
Kvůli vysoké míře inflace rozhodně ihned zapomeňte na jakékoliv spoření.
V této situaci je neúčinné. S klasickým spořením totiž dosáhnete maximálního ročního zúročení 4,5 % a se stavebního spoření na omezenou dobu maximálního ročního zúročení 5,49 %. V obou případech tedy přicházíte ročně o více než 10 % úspor.
Jak tedy lépe zhodnotit peníze?
Jednou z mála obran proti znehodnocení peněz inflací je určitě investování. K nejčastěji doporučovaným druhům investic patří investice do dluhopisů, akcií, zlata nebo nemovitostí. O mnohých z nich jsme se již dříve zmiňovali. Přečíst jste si mohli například článek o protiinflačních dluhopisech, o podílových fondech nebo obecně o tom, do čeho investovat v roce 2022. Dnes se však zaměříme hlavně na akcie. Za chvíli pochopíte proč.

Zdroj: msci.com
Proč se vyplatí investovat do akcií?
K nahlédnutí do fungování celosvětových akciových trhů nám poslouží index MSCI World. Ten odráží globální vývoj akciových trhů, protože zaznamenává vývoj více než 1 650 akcií z 23 zemích světa. Jeho hodnota pak jen v roce 2021 stoupla o 29 %. Kdybyste tedy do něj v tomto roce investovali, na jeho konci byste zhodnotili peníze o 29 %.
Takový růst však nebývá pravidlem. Dokládá to krásně graf. Stejně tak graf dokládá, že i když se zde objevují četné propady, jeden velký byl na začátku pandemie, další velký je spojený se současností, hodnota indexu dlouhodobě roste. Za posledních 10 deset let tak index i přes propady dosáhl ročního průměrného výnosu 10,10 %. Co to znamená?
Investice do akcií patří mezi dlouhodobé investice. V krátkém horizontu totiž jejich hodnota může nepředvídatelně stoupat nebo klesat. Pokud však držíte akcie více let, je velmi pravděpodobné, že vám dokáží přinést zajímavé výnosy. Nejen to. Tento druh investice patří dokonce k jedněm z nejvýnosnějších investic na trhu.
Jak fungují akcie?
Pro začátek je dobré říci, že akcie nejsou podvod nebo něco neuchopitelného. Akcie jsou podíl na nějaké firmě a poprvé se objevily již v roce 1602. Skrze jejich nákup proto můžete vlastnit část ČEZu, Avastu, Coca-Coly nebo třeba Applu. Nákupem akcií tak pomáháte dané firmě s dalším růstem, což se často může odrazit i na růstu jejich hodnoty.
Z toho důvodu není investování do akcií žádná loterie. Loterie by to bylo jen tehdy, když byste investovali krátkodobě a bez rozmyslu. Pokud však dokážete zanalyzovat šance na růst dané firmy nebo investujete do indexů, které například odráží nějaký určitý trh (MSCI World, S&P500 apod.), gambling to rozhodně není.
Váš zisk z akcií pak může plynout z jejich držení, za které získáváte dividendy, tj. pravidelně vyplácený podíl na zisku. ČEZ například bude letos vyplácet dividendy v hodnotě 48 Kč za akcii. Zisk ale plyne i z obchodu s akciemi. Podstatou tohoto obchodu je zpravidla to, že koupíte levnou akcii, počkáte, až její cena dostatečně vystoupá, a následně ji prodáte.
Jak vybrat správnou investici do akcií?
Otázka však zůstává, jak vybrat akcie k nákupu. Některé firmy jsou totiž úspěšnější než jiné, a to se odráží i na růstu nebo poklesu ceny jejich akcií. Například některé technologické firmy v USA dosáhly v roce 2021 opravdu nádherného zhodnocení. Investicí do nich byste své peníze zhodnotily o 65 % (Alphabet), 51 % (Microsoft) nebo o 50 % (Tesla). S takovou investicí by se vám v tomto roce rozhodně podařilo uchránit své finance před inflací.
K nalezení výhodné investice však musíte mít nějaké znalosti trhu.
Jde to však i bez nich. Jak na to?
Pro laiky je tu investice do podílových fondů
Jeden z nejjednodušších způsobů, jak investovat do akcií bez znalostí, je investovat skrze podílové fondy. Když totiž vložíte své peníze do podílového fondu, dáte je do rukou profesionála, který za vás s akciemi obchoduje. Roční zhodnocení peněz pak vychází ze schopností tohoto profesionála nebo celého týmu daného fondu.
Za správu takto investovaných peněz však běžně zaplatíte kolem 3 % ročně a úspěšnost takové investice je velmi různorodá. Rozhodně se zde vyvarujte společnostem, které slibují příliš vysoký výnos nebo mají vysoké správní poplatky. Vyhýbejte se také úzce zaměřeným fondům.
Samotné investování je pak velmi jednoduché. Zpravidla stačí odsouhlasit podmínky fondu a převést do něj peníze. Nic složitého.

Pro laiky je tu investice do pasivních fondů
Bez větších znalostí můžete investovat do akcií také skrze tzv. pasivní fondy (ETF). V rámci této investice zpravidla vložíte finance do akcií nějakého trhu (akcie vybraných amerických firem, technologických firem apod.) a těžíte z jeho úspěšnosti jako celku. Jedny z nejznámějších fondů jsou např. americký index S&P 500 (akcie 500 nejúspěšnějších amerických firem), Dow Jones nebo již zmíněný fond MSCI World.
Výhodou této investice je fakt, že vámi investované peníze nikdo nespravuje a vy za investici platíte ročně zpravidla jen cca 0,5 %. Výnos je pak často velmi zajímavý. S&P 500 dosahuje průměrného ročního výnosu kolem 10 %, ale v minulém roce vzrostl o 27 %. U MSCI World to pak bylo dokonce 29 % jen za minulý rok.
Problém této investice je pak ale v současnosti fakt, že hodnota indexu S&P 500 klesla od začátku roku o více než 19 % a hodnota indexu MSCI World o více než 20 %. Pokud byste tedy chtěli investovat do některého z indexů, dlouhodobě to nemusí být problém a můžete si přijít na zajímavé výnosy, z hlediska krátkodobého vývoje však není jistota, nakolik index ještě klesne. Proto doporučujeme spíše obezřetnost.
Investovat do ETF můžete třeba skrze české investiční platformy Fondee, Portu nebo skrze americkou platformu Vanguard. Zpravidla zde jen vyberete, do jakého indexu chcete investovat a vložíte peníze. Nic složitého.
Jak obchodovat se samotnými akciemi?
Aby se investice do akcií jednotlivých firem nepodobala sázce do loterie, je důležité se alespoň trochu naučit orientovat na trhu.
Můžete sice kopírovat portfolia jiných úspěšných investorů, zisk ale neplyne pouze z nákupu akcií dobré firmy, ale z nákupu v tu nejvhodnější dobu. Většina zkušených investorů totiž nakupuje akcie zajímavých firem v momentech, kdy trh zažívá nějakou krizi a cena akcií dané firmy je bez jejího zavinění nižší, než je její skutečná hodnota. V takové situaci je nákup výhodný a slibuje později i mnohem větší výnos.
Z těchto důvodů je investice do jednotlivých akcií spíše pro ty, kteří se nezaleknou zejména zpočátku rozsáhlejšího studia. Pro první kroky do investování do akcií pak doporučujeme například knihy Inteligentní investor od Benjamina Grahama, Nebojte se akcií od Christiana Tiela nebo třeba Akciové investice od Daniela Gladiše.
Jak nakoupit akcie?
Nákup akcií dnes již také není nic složitého. Stačí se zaregistrovat u nějakého ověřeného a časem prověřeného brokera. K takovým patří například XTB, RoboMarkets, eToro nebo Degiro. U každého z nich pak budete muset vyplnit několik formulářů a doložit kopiemi dokladů (občanský průkaz, řidičský průkaz, pas apod.) svou totožnost. Poté máte již volnou ruku k obchodu s akciemi. Vyberete si v platformě brokera vytipovanou akcii, nakoupíte ji, a jakmile její cena dostatečně vzroste, prodáte ji. Nic složitého.
Jaké jsou výhody a nevýhody akcií:
– vysoký výnos,
– můžete začít klidně s 1 000 Kč měsíčně,
– pokud nebudete investovat do podílových fondů nebo ETF, vyžadují rozsáhlé znalosti,
– krátkodobě a bez znalostí jde o loterii.
Přeje budoucnost investici do akcií?
Finanční trhy v květnu i červnu pokračovaly v poklesu. Některé důvody pro to byly zde již zmíněné. Stále panuje nejistota ohledně ekonomického vývoje, válka na Ukrajině pokračuje a centrální banky dále skokově zvyšují úrokové sazby. Očekává se pak, že se k tomuto trendu po americkému FEDu přidá i Evropská centrální banka. Kvůli tomu jen za červen klesl index MSCI World o 6,5 % a S&P500 o 8,4 %.
S ohledem na tyto data rozhodně od investice do akcií v následujících měsících neočekávejte žádné jisté a vysoké výnosy. Krize je samozřejmě vždy i příležitost pro výhodné nákupy, ale akcie mají stále ještě prostor k dalšímu poklesu. Stát se tedy může cokoliv.
Z toho důvodů je důležité dbát na diverzifikaci a nevsázet vše na jednu kartu. K diverzifikaci může pak posloužit třeba investice do nemovitostí nebo dluhopisů, které mohou být stabilní protiváhou současně nestabilního akciového trhu. Výhodou dluhopisů oproti nemovitostem je fakt, že investice do nich často začíná od několika tisíců nebo desetitisíců.

Jaká je alternativa k akciím pro nejistý finanční trh?
Touto alternativou mohou být tedy již zmíněné dluhopisy. Ty v sobě spojují nižší finanční náročnost a garantovaný výnos. Ten se dnes již pohybuje často kolem 10 % ročně. Dluhopisy jsou tedy v dnešní nejisté době šancí, jak alespoň z části ochránit své úspory.
Například dluhopisy Unipro Capital přináší roční výnos 9,5 % s možností měsíčného nebo půlročního výběru zisku. Jejich splatnost je dva roky. Z toho hlediska mohou přijít vhod jako krátkodobá a částečná ochrana proti inflaci, popř. jako diverzifikace vašeho portfolia. Více jsme o nich psali již třeba ve článku Do čeho investovat v roce 2022.
Nepřesvědčil vás článek o nějaké vhodné investici? Mrkněte do našeho blogu, naleznete tam více.