Dluhopis Republiky: vše, co potřebujete vědět

14. 12. 2021

Rozhodujete se, jakým způsobem zhodnotit své volné finanční prostředky? Jednou z možností, na které se investoři často ptají, jsou právě Dluhopisy Republiky. Co svým investorům slibuje stát? Stabilitu, spolehlivost, důvěryhodnost a hrdost, že se staly držiteli dluhopisu vydávaného státem. Má tato investice nevýhody? Vše potřebné se dočtete v dnešním článku.

Dluhopis Republiky: vše, co potřebujete vědět 1

INVESTIČNÍ NABÍDKA STÁTU

Aby si každý investor mohl vybrat produkt, který jeho investičnímu portfoliu co nejvíce vyhovuje, stát nabízí 2 různé varianty, do kterých lze investovat své finanční prostředky. Typy státních dluhopisů, které nabízí Česká Republika:

– Proti-inflační státní dluhopis

– Reinvestiční státní dluhopis

Jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými typy státních dluhopisů? Pro lepší orientaci v nabídce si přečtěte následující specifika jednotlivých státních dluhopisů:

  1. Proti-inflační státní dluhopis slibuje zhodnocení financí s pohyblivou úrokovou sazbou. Tato je vždy stanovena na základě míry inflace založené na bázi vývoje spotřebitelských cen. Proti-inflační dluhopisy státu jsou vydávány na období 6 let.
  2. Reinvestiční státní dluhopis stejně jako proti-inflační dluhopis má dobu splatnosti 6 let. Zásadní rozdíl je ale v tom, že tento typ státního dluhopisu nabízí fixní úrok. Průměrný výnos je vždy stanoven k datu zahájení upisování dluhopisů. Například, výnosy reinvestičního státního dluhopisu s datem emise 3.1.2022 se pohybují v míře 1% ročně až 3% ročně k období 3.1.2027 – 3.1.2028.

Do státních dluhopisů může investovat pouze fyzická osoba a minimální nákup je v hodnotě 1000 Kč za 1000 ks dluhopisů.

VYPLÁCENÍ VÝNOSŮ ZE STÁTNÍCH DLUHOPISŮ

Pokud jste v minulosti investovali do korporátních dluhopisů, jste zvyklí na to, že je výnos na váš účet vyplácen v pravidelném čase podle emisních podmínek například jednou ročně, 2-krát ročně, kvartálně nebo měsíčně.

I v tomto se Dluhopis Republiky liší. Výnosy jsou u všech typů dluhopisů vydávaných státem reinvestovány po celou dobu trvání investice. Výnosy jsou připisovány na majetkový účet osoby a to nikoli ve finanční formě, ale ve formě dalších dluhopisů.

Dluhopis Republiky: vše, co potřebujete vědět 2

STÁTNÍ DLUHOPISY V ČÍSLECH

Pro lepší představu, jakou sumu peněz získáte po ukončení investice do státních dluhopisů, nabízíme vám jako ukázku tento výpočet. Po 6 letech získáte:

1. V případě reinvestičních státních dluhopisů: Vybrali jste si tento typ státního dluhopisu a investovali jste částku 1000 Kč k datu 31.12.2020. Po ukončení splatnosti emise tedy koncem roku 2026 vám bude vyplacena částka 1063,72 Kč.

2. V případě protiinflačních státních dluhopisů: Vybrali jste si tento typ státního dluhopisu a investovali jste částku 1000 Kč k datu 31.12.2020. Úroková sazba je v tomto případě pohyblivá a proto dopředu nelze odhadnout konečné zhodnocení prostředků. Za období let 2020 – 2021 ale jde o téměř 6,3%. Úrokové sazby k dalšímu období jsou zveřejňovány vždy k listopadu následujícího roku.

Pozor! Zmíněné částky jsou uvedeny jako hrubý výnos. Počítejte s tím, že tato částka bude následně ještě zdaněna a to srážkovou daní, která je momentálně stanovena v hodnotě 15%.

POPLATKY SPOJENÉ S INVESTOVÁNÍM DO DLUHOPISŮ REPUBLIKY

Správa státních dluhopisů v případě požadavků zadávaných elektronicky je vždy zdarma. Zpoplatněny jsou ale ty požadavky, které investor zadává prostřednictvím smluvního distributora, například:

– Úpis státních dluhopisů za poplatek 250 Kč,

– Zřízení elektronického přístupu za poplatek 500 Kč,

– Předčasné splacení investice za poplatek 100 Kč,

– Převod státních dluhopisů za poplatek 500 Kč nebo darování za poplatek 250 Kč,

– Přechod státních dluhopisů děděním za poplatek 60 Kč a podobně.

Kompletní ceník v tomto případě stanovuje Ministerstvo financí ČR.

Přečtěte si také

Investice do akcií

Investice do akcií

Víte, jak investovat do akcií v roce 2022? Inflace roste do dosud nepředstavitelných výšin, peníze ztrácí svou hodnotu a klasické spořící nástroje vás před tím neuchrání. Otázkou dne tedy je, jak ochránit své finance. Jednou z odpovědi je investice do akcií....

číst více
4 základní mýty, se kterými se setká investor do dluhopisů

4 základní mýty, se kterými se setká investor do dluhopisů

Vložení finančních prostředků do různých druhů investičních produktů je často doprovázeno nepravdami a nepřesnými informacemi. Sepsali jsme proto 4 nejčastěji mýty o dluhopisech, se kterými se v rozhovorech s vámi setkáváme. 1. Mýtus: Dluhopisy jsou příliš rizikové,...

číst více