Alternativní investice: ano nebo ne?

29. 10. 2021

Alternativní investice, tak jako ostatní a známější investiční produkty přinášejí své výhody i nevýhody. V dnešním článku si proto jednoduše a srozumitelně vysvětlíme, jaké jsou jejich základní charakteristiky a na co si dát pozor.

               CHARAKTERISTIKA A VÝHODY ALTERNATIVNÍCH INVESTICÍ

               Pokud se zajímáte o diverzifikaci portfolia je pravděpodobné, že jste narazili na pojem alternativní investice. Radíme sem například nabídky z oblasti soukromého kapitálu, veřejně neobchodované fondy, investování do nemovitostí, komodity, investování do rozvoje podnikání, výměnné fondy a podobně. Přidání jedné z těchto oblastí do vašeho investičního mixu může být v určitých případech opravdu prospěšné.

Alternativní investice: ano nebo ne?

Mezi základní výhody patří:

– diverzifikace,

– potenciál vyšších výnosů,

– možné úlevy na daních,

– zajímavé doplnění portfolia s dlouhodobými cíli,

– netradiční a zajímavá forma investování.

Mezi základní nevýhody patří:

– alternativní investice jsou složitější,

– vyžadují často odbornost a specializaci v oboru,

– zvýšená míra rizika,

– delší doba investice,

– volatilita,

– možnost chybějící transparentnosti u neveřejných nabídek.

Specifický je i fakt, že alternativní investice zpravidla nekopírují křivku tak, jako tradiční investiční produkty a odvětví, což může být pro někoho výhodné a pro někoho naopak nebude tím pravým.

               Rozhodli jste se do svého investičního portfolia zařadit tzv. alternativní investice? Při výběru vždy klaďte důraz na finanční stránku, časový horizont, rizika, vaše cíle a stejně i možnosti. Alternativní investice dokážou být efektním prvkem v cestě za zhodnocením finančním prostředků, no jsou vhodné spíše pro odvážné investory s chutí riskovat.

Přečtěte si také

Dluhopis Republiky: vše, co potřebujete vědět

Dluhopis Republiky: vše, co potřebujete vědět

Rozhodujete se, jakým způsobem zhodnotit své volné finanční prostředky? Jednou z možností, na které se investoři často ptají, jsou právě Dluhopisy Republiky. Co svým investorům slibuje stát? Stabilitu, spolehlivost, důvěryhodnost a hrdost, že se staly držiteli...

číst více
Víte, do čeho se vyplatí investovat v roce 2021?

Víte, do čeho se vyplatí investovat v roce 2021?

V současnosti dosahuje inflace výše 4,9 % a odhady na příští rok se pohybují kolem 6 až 7 %. Kvůli inflaci proto příští rok přijdete o 6 až 7 % ze svých úspor. Takovému úbytku nedokáže žádné klasické spoření zabránit. Víte, do čeho se vyplatí investovat v roce 2021,...

číst více