Alternativní investice, tak jako ostatní a známější investiční produkty přinášejí své výhody i nevýhody. V dnešním článku si proto jednoduše a srozumitelně vysvětlíme, jaké jsou jejich základní charakteristiky a na co si dát pozor.
CHARAKTERISTIKA A VÝHODY ALTERNATIVNÍCH INVESTICÍ
Pokud se zajímáte o diverzifikaci portfolia je pravděpodobné, že jste narazili na pojem alternativní investice. Radíme sem například nabídky z oblasti soukromého kapitálu, veřejně neobchodované fondy, investování do nemovitostí, komodity, investování do rozvoje podnikání, výměnné fondy a podobně. Přidání jedné z těchto oblastí do vašeho investičního mixu může být v určitých případech opravdu prospěšné.

Mezi základní výhody patří:
– diverzifikace,
– potenciál vyšších výnosů,
– možné úlevy na daních,
– zajímavé doplnění portfolia s dlouhodobými cíli,
– netradiční a zajímavá forma investování.
Mezi základní nevýhody patří:
– alternativní investice jsou složitější,
– vyžadují často odbornost a specializaci v oboru,
– zvýšená míra rizika,
– delší doba investice,
– volatilita,
– možnost chybějící transparentnosti u neveřejných nabídek.
Specifický je i fakt, že alternativní investice zpravidla nekopírují křivku tak, jako tradiční investiční produkty a odvětví, což může být pro někoho výhodné a pro někoho naopak nebude tím pravým.
Rozhodli jste se do svého investičního portfolia zařadit tzv. alternativní investice? Při výběru vždy klaďte důraz na finanční stránku, časový horizont, rizika, vaše cíle a stejně i možnosti. Alternativní investice dokážou být efektním prvkem v cestě za zhodnocením finančním prostředků, no jsou vhodné spíše pro odvážné investory s chutí riskovat.