V současnosti dosahuje inflace výše 4,9 % a odhady na příští rok se pohybují kolem 6 až 7 %. Kvůli inflaci proto příští rok přijdete o 6 až 7 % ze svých úspor. Takovému úbytku nedokáže žádné klasické spoření zabránit. Víte, do čeho se vyplatí investovat v roce 2022, abyste překonali inflaci a výhodně zhodnotili své finance?
Inflace každý rok spolkne část vašich peněz
V současnosti dosahuje inflace hodnoty 4,9 % a odhady podle ministryně financí Aleny Schillerové počítají pro příští rok s inflací mezi 6 a 7 %. Tíživost této situace nemá navíc zvrátit ani přirozený růst platů. Dle prognóz budou platy růst pouze o 5 %. Češi tedy budou nuceni šetřit a pohorší si nejvýrazněji od devadesátých let.
Česká národní banka je ve svém odhadu trochu střízlivější, dle jejích prognóz dosáhne inflace v roce 2022 „pouze“ 5,6 %. I to však znamená, že pokud budete mít na konci roku 2022 na účtech sto tisíc korun, na konci roku 2022 budou mít vaše peníze kupní sílu pouze 94,4 tisíc korun. Za rok tedy přijdete o 5,6 tisíc korun. To není vůbec málo. Naštěstí existují řešení, jak zastavit zbytečnou ztrátu financí. Víte, jaké tato řešení jsou a jaké z nich zvolit?

Spoření je jen složitý způsob, jak přijít o úspory
Nejprve se zaměřme na základní způsoby zhodnocování financí. K těm nejběžnějším patří klasické spoření. Pokud ale budeme posuzovat jeho účinnost podle jeho schopnosti překonat inflaci, máme hned jasno.
Aby byl jakýkoliv spořící či investiční nástroj účinný, musí být jeho výnos roven nebo vyšší než hodnota inflace.
Jenže v případě klasického spoření to stoprocentně neplatí. Jeho obvyklé zhodnocení dosahuje pouze jednoho procenta ročně. Jak to vypadá číselně?
Pokud opět vezmeme, že máte na svém účtu sto tisíc korun a budete spořit po dobu deset let s výnosem 1 % ročně, budou mít vaše peníze nakonec kupní sílu pouhých 59 874 Kč. Za deset let tedy s pomocí klasického spoření proděláte více než 40 tisíc Kč. Takové spoření je jednoduše tváří tvář inflaci nepoužitelné. Chcete se zajistit na budoucnost nebo šetřit pro děti? Tak tudy cesta rozhodně nevede!
Ani se stavebním spořením si příliš nepomůžete
Také stavební spoření není příliš účinné při boji s inflací. Stát vám sice připíše deset procent k vámi naspořené částce, ale vždy jen k částce vložené v tom daném roce. V minulosti vložené a uspořené peníze jsou zhodnoceny pouze běžným spořícím úrokem (1 %). Získaný výnos tedy rok od roku klesá.
Vezmeme si například spoření u banky Moneta. Za šest roků měsíčního spoření 1,7 tisíců Kč získáte 134 235 Kč. To představuje čistý výnos cca 3,7 %. Po deseti letech pak tento výnos klesne dokonce na cca 2,6 %. Při inflaci 6 % tak proděláte 3,4 % ročně. Ze sta tisíc korun budete tedy kvůli stavebnímu spoření mít za deset let peníze v hodnotě pouhých 70 757 Kč. Přijdete takřka o 30 tisíc korun. To rozhodně nevypadá jako ideální nástroj na zhodnocování vašich financí. Naštěstí je tu možnost investování. Jak na to?
Do čeho se vyplatí investovat v roce 2022?Investování je zpravidla spojováno s velkou složitostí a obrovskými finančními obnosy. Jenže jak vám na dalších řádcích ukážeme, nic z toho není pravda. Investovat můžete často už od pár stovek měsíčně a bez větších znalostí. Kam tedy investovat v roce 2022?

Nápovědou pro zodpovězení této otázky by mohla být kniha Jeremyho Siegla s názvem Stock for the long run. V ní Siegl zjišťoval průměrný výnos jednotlivých běžných investičních nástrojů od roku 1801 do roku 2011. Co zjistil?
Jednotlivé nástroje očištěno o inflaci mají tento roční výnos:
1. Akcie vynáší průměrně 6,7 % ročně
2. Dluhopisy vynáší průměrně 3,5 % ročně
3. Pokladniční poukázky vynáší průměrně 2,7 % ročně
4. Zlato vynáší průměrně 0,6 % ročně
5. Hotovost v podobě dolaru vynáší -1,4 % ročně
Dále si rozebereme jednotlivé možnosti, přičemž vyřadíme investici do dolaru, nevyplatí se, a pokladničních poukázek, které jsou ve své podstatě krátkodobější dluhopisy.
Investice do zlata
Začneme od konce, a to od investicí do zlata, které patří k nejoblíbenějším burzovním komoditám. Podle knihy od Siegla má průměrné roční zhodnocení 0,6 % s již započtenou inflací. Investice do zlata tedy dokáže odolat inflaci, a dokonce přinést i nízké zhodnocení. Tato investice se navíc obecně považuje za poměrně málo rizikovou a je na ní oceňována vysoká likvidita.
S inflací pak zpravidla cena zlata roste, roste zároveň i s krizemi, kdy v něm hledají bezpečné uložení svých financí mnozí drobní i větší investoři. Přesně tak se to stalo i v letech 2008, 2011 a naposledy v roce 2020, kdy se jeho cena vyšplhala na závratných 2075 dolarů za trojskou unci (31,103 g).
Jaká je však situace nyní? Cena zlata klesá a pohybuje se mezi hodnotami 1700 až 1900 dolarů za trojskou unci. To krásně dokládá, že
investice do zlata není rozhodně krátkodobá záležitost a někdy se nemusí vyplatit ani v době krize.
Jak nakupovat zlato?
Pokud byste však i přesto chtěli investovat do zlata, vyplatí se rozhodně investovat do zlatých slitků, cihel či investičních mincí. Jejich výhodou je osvobození od DPH, velká likvidita a velmi nízká výrobní přirážka. Nákupní cena je proto takřka totožná s burzovní cenou zlata. Zlato ale kupujte vždy od velkých sléváren či jen nejznámější mince, ke kterým patří například rakouský Wiener Philharmoniker, americký American Eagle, kanadský Maple Leaf nebo třeba čínská Panda.
Jiné je to u pamětních mincí či medailí. Zde je výrobní přirážka mnohem vyšší. Než cena kovu je zde důležitější vzácnost předmětu, což souvisí i s jeho obtížnějším prodejem (nižší likvidita). Pokud se tedy nevyznáte v numismatice, rozhodně nedoporučujeme jejich nákup. Rozdíl je zde i v DPH, o které nejsou medaile osvobozené.
Při samotném nákupu doporučujeme kupovat zlato ve větších váhách. Zatímco 1 g zlatého slitku můžete koupit cca za 1759 Kč, v případě 10 g vás jeden gram vyjde již jen na 1525 Kč. Úspora je proto značná.

Investice do dluhopisů
Investice do dluhopisů (nebo také obligací) patří k jednomu z nejstarších druhů obchodování spojených s finančním trhem. Dluhopis je způsob, jak může nějaká firma nebo stát získat peníze. Za tímto účelem emituje dluhopisy a investoři je nakupují. Skrze to získá firma nebo stát potřebný kapitál a jeho držitelům postupně splácí závazky.
Státní dluhopisy patří k nejvíce bezpečným investicím, protože obvykle nehrozí státní bankrot (výjimkou je např. Venezuela apod.). Tyto dluhopisy nabízí banka a jejich výnos je mezi 0,5 až 1,5 % ročně. To není zrovna nic, s čím byste současnou inflaci porazili. I při zhodnocení 1,5 % vám pořád inflace ročně spolkne 4,5 % z hodnoty vašich peněz.
Zajímavější jsou však firemní dluhopisy. Ty vydávají banky nebo například investiční instituce a jejich roční výnos se pohybuje mezi 2 až 10 %. Problém tu však může být vyšší riziko. Firma se může snáze dostat do bankrotu nebo insolvence než stát. O svou investici pak přijdete.
Vyšší výnos je též spojený s nižší likviditou. Na rozdíl třeba od investice do zlata dostanete peníze zpět až v době splatnosti nebo při prodeji dluhopisu na burze – o dluhopis však nemusí být velký zájem nebo ho nemusí burza vůbec obchodovat. Proto je dobré se nad výběrem dluhopisů zamyslet i z tohoto hlediska.
Rizikovost lze proto vyhodnotit zhodnocením kvality dané firmy a jejích vyhlídek do budoucna, splatnosti dluhopisu (pohybuje se od roku po desítky let), jejich likvidity, frekvence výplat (měsíčně, kvartálně, pololetně nebo ročně) a výše úrokové sazby. Kratší doba splatnosti i častější výplata dělá obvykle investici bezpečnější. Až prozkoumání těchto parametrů vám ukáže, zda je takováto investice do dluhopisů opravdu bezpečná a vhodná pro rok 2022, který je ovlivněn hned několika krizemi.
Podporujte nákupem dluhopisů životní prostředí
Krize je však i šance. V případě dluhopisů může být tou šancí i stále hlasitěji proklamovaná ekologická krize. Právě na ní se v současnosti hledá řešení a zejména v budoucnu bude mít vše podporující udržitelnost prioritu. Řešení hledá a nachází také společnost Unipro Capital, jejímž cílem je ulehčit planetě od odpadků, jakými jsou pneumatiky, plasty a papír. Ekologickou recyklací z nich v současnosti vyrábí zelenou energii. Nákupem jejích dluhopisů pak můžete udržitelnost a zelenou energii podpořit, a nadto z toho nevyjít s prázdnou.
Dluhopisy Unipro Capital nabízí zhodnocení 9,5 % ročně, měsíční nebo půlroční výběr výnosů a splatnost investice do dvou let.
Pokud tedy chcete málo rizikový dluhopis se zhodnocením, které vysoce překoná inflaci, tento dluhopis je právě pro vás.

Investice do akcií
Další na řadě je investice do akcií. Ta patří, dle již citované knihy, k těm nejvýnosnějším investicím. Průměrné roční zhodnocení akciového trhu činí 6,7 % po odečtení inflace. Pokud tedy do akcií investujete 100 tisíc Kč a dosáhnete alespoň průměrného zhodnocení, za deset let budete mít 191 269 Kč. Na tom se již dá stavět spoření na budoucnost!
Oproti třeba zlatu či dluhopisům jsou však akcie považovány za velmi rizikovou investici. Nejspíš si všichni vzpomeneme na propady akciových trhů během krizí v roce 2008, 2011 i 2020. Grafy ukazující růst akciového trhu spolu s Hospodářskými novinami ale také ukazují, že čím je doba investování delší, tím nižší je riziko a vyšší zhodnocení. Během první vlny Covidu například spadly akcie o 26 %, ale do své původní hodnoty se vrátily již za 6 měsíců.
Index S&P 500 jako ukazatel výkonu akciového trhu
K lepší představě o akciovém trhu nám může dopomoci i index S&P 500, který lze brát jako jeden z ukazatelů jeho výkonu. Údaje o jeho hodnotách máme od roku 1928 až do dnes. Z něj plyne, že pravděpodobnost, že budete další rok ve ztrátě nebo nic nevyděláte, je 33 %. S každým dalším rokem pak pravděpodobnost ztráty klesá a roste pravděpodobnost výdělku. Právě to můžete vidět na grafu růstu indexu S&P 500. Po patnácti letech se riziko prodělku blíží k nule, kdežto možnost příjemného zisku ke sto procentům.
Na rozdíl od zlata či dluhopisů je však investování do akcií náročné na znalosti a čas. Pokud ale nic z toho nemáte, můžete investovat do podílových fondů, kde za vás o investování do akcií bude rozhodovat profesionál. Tuto investici můžete obvykle provést v rámci internetového bankovnictví nebo skrze svého osobního bankéře. Její nevýhodou jsou však často až tříprocentní poplatky ročně za správu fondu. Proto jsou mnohdy zajímavější pasivní fondy (ETF), jejichž náklady se pohybují kolem 0,5 % ročně. K těmto fondům vhodným pro začátečníka patří právě již zmíněný americký S&P 500 nebo Dow Jones. Tyto fondy lze koupit na burze nebo s využitím platforem jako Fondee či Portu. Výnos například indexu S&P 500 se pohybuje kolem 10 % ročně.

Jak vybírat vhodný fond pro investici do akcií?
Pokud se rozhodnete do fondů investovat, dejte si pozor na výši poplatků nebo sliby příliš vysokých výnosů. Vhodné je se zajímat i o to, do čeho daný fond investuje. Například úzce specializované fondy mohou být velký risk. Na burze investujte do akcií pak jen v případě, že jste ochotni neustále se vzdělávat. V opačném případě je taková investice na úrovni gamblingu. Pro první kroky do akciového investování doporučujeme knihy Inteligentní investor od Benjamina Grahama, Akciové investice od Daniela Gladiše nebo třeba Nebojte se akcií od Christiana Tiela.
Investice do nemovitostí
Samozřejmě nemůžeme zapomenout ani na investici do nemovitostí. Již několikátý rok se v souvislosti s nimi mluví o tzv. realitní bublině. Kdybyste například v roce 2012 koupili byt v Praze, v současnosti ho prodáte o 89 % dráž. V Česku jednoduše cena nemovitostí dramaticky vzrostla, a i během posledních 18 měsíců zažíváme jeden z největších nárůstů cen na světě. Otázka je, co se bude dít dále. I přesto například Jiří Hrbáček, portfolio manažer a místopředseda představenstva Wood & Company Real Estate, v rozhovoru pro CzechCrunch tvrdí, že nemovitosti by měly být součástí investičního portfolia každého investora.
Je však rozumné investovat do nemovitostí, když je jich v současnosti na trhu nedostatek a jejich cena je obrovská? Vhodnost takové investice pak dle Jiřího Hrbáčka závisí na tom, zda máte nějakou zajímavější investiční alternativu. Pokud ji nemáte, investice do realit je rozhodně jistotou v boji s inflaci. S návratností vložených peněz však nepočítejte dříve než za pět let.
Co když ale nemáte na účtu několik milionů navíc na nákup nemovitosti? I v takovém případě nemusí být nic ztraceno. Investovat do nemovitostí můžete i skrz fondy, které do nich investují, či skrze investiční firmy, které zprostředkovávají investice do developerských projektů. Taková firma developerský projekt nejprve odborně posoudí, a pokud projde, umožní do něj investovat i drobným či větším investorům. Tímto způsobem se tak třeba již od tisíce korun můžete podílet na výnosech z takového projektu.
Investice do realit je rozhodně jistotou v boji s inflaci.
Do nemovitostí takto můžete investovat jednorázově nebo pravidelně s výnosy až 6 % ročně. Výnosy pak získáváte pravidelně každý měsíc. Tento způsob tedy vaše peníze zajistí jen tak tak proti inflaci, ale nepřinese nic navíc. Přesto je to lepší než nic. Také zde je však třeba prověřit investiční firmu i projekty, které podporuje.

Do čeho se tedy vyplatí investovat v roce 2022?
V článku jsme se seznámili se základními možnostmi investování, mezi které patřilo investování do zlato, dluhopisů, akcií a samozřejmě i nemovitostí. Jak však vybrat nejlepší investici? To je velmi složitá otázka. Mezi jistoty samozřejmě patří zlato a nemovitosti, které dokážou dorovnat inflaci a zachránit peníze před jejím vlivem. Čekat od nich však dnes o moc víc je sázka na nejistotu.
Největší výnos slibují akcie, ale ty jsou rizikové a vyžadují od vás zpravidla mnoho času na samostudium. Nejlepší investicí a zároveň zlatou střední cestou by proto mohly být pasivní fondy nebo třeba zmíněný dluhopis, který v sobě pojí vysoký výnos i snadnost investice.
Už víte, jak se ubránit inflaci a zhodnotit své úspory? Zkuste některé z našich tipů, jistě neprohloupíte. Nejhorší je totiž v případě inflace neudělat vůbec nic.