Novinky z Evropské ekonomiky 08/2021

16. 09. 2021

Po náročném období korona-virové pandemie se 19 zemí eurozóny propadlo do boje s prohlubováním státního deficitu. Země se spoléhají na dotisk peněz Evropskou centrální bankou, což dělá ekonomiku zranitelnou. Nové prognózy naznačují postupné zrychlení ekonomického růstu a inflace. Máme se obávat zdražování?

Novinky z Evropské ekonomiky 2

Ozdravení ekonomiky vyžaduje čas. Předpokládá se, že návrat k původním číslům zabere přibližně rok. Co je ale dobrá zpráva, negativní dopady pandemie jsou na ústupu. Momentálním cílem je proto udržet zrychlené tempo nákupu dluhopisů EU. Dobrou novinkou je, že Evropské akcie dosáhly rekordní maximum. Investoři totiž, zdá se, důvěřují ozdravnému plánu Unie.

Z původních předpovědí o hospodářském růstu si EU v konečném důsledku polepšila a nově se dostala až na úroveň 4,2%. Většina států tak předpokládá ozdravení veřejných financí do 3 let. Vysoká očekávání se vkládají do vakcinace a tím i do zpomalení, respektive poražení korona viru ve světě.

Zachování současného tempa očkování považují odborníci za klíčový faktor pro růst. Pokud se podaří dosáhnout potřebné procento proočkovanosti na našem kontinentu, předpokládá se již v příštím roce růst na úrovni 4,4% a to zejména v 19-ti zemích eurozóny.

Zároveň se v příštím roce očekává i pokles nezaměstnanosti, růst výroby a zvýšená koupěschopnost obyvatelstva zejména v ekonomicky rovnějších zemích jako například Německo. Pocítili jste ekonomický dopad pandemie korona viru na vlastní kůži?

Přečtěte si také

ETF investice

ETF investice

Víte, jak investovat do ETF? Chcete ochránit úspory před inflací, spořit na nejistý důchod, získat zajímavý přivýdělek nebo jen zhodnotit své úspory? Klíčem k tomu všemu může být i investice do ETF. Víte, co je to ETF investice a jak a kde můžete do ETF...

číst více
Investice do akcií

Investice do akcií

Víte, jak investovat do akcií v roce 2022? Inflace roste do dosud nepředstavitelných výšin, peníze ztrácí svou hodnotu a klasické spořící nástroje vás před tím neuchrání. Otázkou dne tedy je, jak ochránit své finance. Jednou z odpovědi je investice do akcií....

číst více