Návod, jak si vytvořit investiční portfolio

29. 10. 2021

Investice představuje možnost, jak zhodnotit své finance a zajistit si pravidelný pasivní příjem. Pokud patříte mezi investiční začátečníky, možná vám pojem investiční portfolio nic neříká. O co tedy jde a jak jej sestavit úspěšně?

               Investiční portfolio představuje soubor různých finančních nástrojů, které investor vlastní s očekáváním a cílem zhodnotit své prostředky. Základní pravidlo říká, že je vždy lepší své peníze rozložit na několik stran, čímž se snižuje riziko neúspěchu.

               FAKTORY, KTERÉ OVLIVŇUJÍ ÚSPĚCH PORTFOLIA

               Výnosnost vašeho portfolia je vysoce individuální záležitost, kterou ovlivňuje řada faktorů. V první řadě jde o výběr investičních produktů, rozdělení finančních prostředků, časové hledisko, míra akceptace risku, tolerance investora, ale například i politická stabilita, výběr odvětví, turbulence na trzích, objem volných finančních prostředků, poplatky za vedení účtu nebo investice a mnoho dalších.

Investovat můžete do akcií, podílových fondů, fondů obchodovaných na burze, kryptoměn, nemovitostí nebo dluhopisů. Obecně se právě dluhopisy díky své stabilitě řadí k bezpečnějším způsobům investování a mohou tvořit i 40% investičního portfolia.

                INVESTIČNÍ PORTFOLIO PRO KAŽDÉHO

                Chystáte se vytvořit si své vlastní investiční portfolio? Připravte se na množství rozhodnutí, které před vámi stojí.

 1. Patříte mezi lidi, kteří si chtějí v krátké době přilepšit a milujete riziko? Pak by přibližně 60-70% vašeho portfolia měly tvořit růstové akcie a nemovitosti, které si ale vyžadují vyšší vstupní investici.

 2. Jste spíše konzervativní člověk, který nechce riskovat a hledá pravidelný výnos? Řešením pro vás budou dluhopisy, které přinášejí stabilní příjem.

 3. Nebo jste mladý člověk, který hledá zabezpečení na důchodový věk a upřednostní menší ale pravidelný vklad? Vsaďte na kombinaci nízkonákladových investic. V tomto případě jde o indexové fondy a některé druhy dluhopisů či akcií.

                A jaká je rada na závěr? Vždy se snažte dodržet balanc. Nejen rovnováhu při výběru jednotlivých produktů do investičního mixu ale přihlížet třeba i na časové hledisko a balíček volných finančních prostředků. Každý z nás by měl mít vytvořenou mírnou finanční rezervu a investovat zbývající volné prostředky. Nedoporučujeme investovat ty finance, které budete v krátké době potřebovat, což by mohlo přinést do vašeho života finanční problémy a zbytečný stres.

Přečtěte si také

4 základní mýty, se kterými se setká investor do dluhopisů

4 základní mýty, se kterými se setká investor do dluhopisů

Vložení finančních prostředků do různých druhů investičních produktů je často doprovázeno nepravdami a nepřesnými informacemi. Sepsali jsme proto 4 nejčastěji mýty o dluhopisech, se kterými se v rozhovorech s vámi setkáváme. 1. Mýtus: Dluhopisy jsou příliš rizikové,...

číst více