Proč investovat do korporátních dluhopisů?
Potřebujete ochránit úspory před stále dvojcifernou inflací nebo máte zájem o zajímavý přivýdělek? V obou případech může být řešením investice do korporátních dluhopisů. Co to je a jaké má výhody i rizika se dozvíte v článku.

Jaká je situace na trhu?
V současnosti zažíváme ekonomickou krizi, která zasáhla snad všechna odvětví. Akciové trhy klesly od začátku roku o 17,63 %, cena zlata od jara o 13,61 % a ceny nemovitostí až o 30 %. Klasické investiční jistoty tedy v poslední době mizí a je nutné hledat nové investiční příležitosti.
Tento krok je dnes o to důležitější, že ceny spotřebního zboží vzrostly meziročně v listopadu o 18,8 %. Pokud jste tedy své úspory nechali jen tak ležet, jejich kupní síla klesla skoro o 19 %. To se pak ani v příštím roce nemá příliš změnit. Podle poslední prognózy České národní banky inflace klesne pod dvouciferné číslo až v druhém čtvrtletí roku 2023.
Proto znovu navazujeme na sérii investičních článků, ve kterých jsme se již věnovali investici do akcií, do protiinflačních dluhopisů, do ETF nebo třeba investici do podílových fondů. Dnes se však zaměříme speciálně na korporátní dluhopisy, co to je a jaké jsou jejich výhody a rizika. Pojďme na to.
Co je to korporátní dluhopis?
Korporátní dluhopis je z definice cenný papír, který vydává (emituje) firma, aby ho investoři koupili za účelem zhodnocení svého vkladu a ona získala finance pro svůj další rozvoj.
V tom smyslu jsou korporátní dluhopisy alternativou k úvěru. Firma si však nepůjčuje o banky, ale od investorů.
Korporátní dluhopisy tedy nakupují investoři s očekáváním budoucího zhodnocení a firma se jim zavazuje pravidelně vyplácet fixně daný a zajímavý úrok. Po uplynutí splatnosti dluhopisů investorům nakonec vrátí i jejich původní investici.
Investice do korporátních dluhopisů lákají především na pevně daný a zajímavý úrok, který se dnes pohybuje kolem 10 % ročně. Tento výnos je vyšší než například průměrné výnosy investice do akcí nebo zlata. Odrazovat od nich může ale riziko, že firma zbankrotuje a nebude schopna dostát svým závazkům.
Jaký je rozdíl mezi korporátními a státními dluhopisy?
Základní rozdíl je v tom, že korporátní dluhopis vydává firma, kdežto státní dluhopis stát. Z toho pak plynou další odlišnosti, jako je riziko investice a výše výnosu. Čím je investice rizikovější, tím subjekt zpravidla musí nabízet vyšší výnos.
Protože pak u státu obvykle nehrozí bankrot a nesplacení, výnos státních dluhopisů je zpravidla velmi nízký. Naopak výnos korporátních dluhopisů je vysoký. U firmy totiž hrozí, že se dostane do finančních potíží nebo zbankrotuje. V obou případech můžete o svou investici nadobro přijít.
Jaký je výnos korporátních dluhopisů?
Výnos dluhopisů je odvozený od toho, za kolik si může daný subjekt na trhu obvykle půjčit peníze. Výnos je proto spojený s výší doporučené úrokové sazby České národní banky (dnes je 7 %). Když je větší jistota, že daný subjekt peníze splatí, může si dovolit nabízet i výnos o výši dané sazby. Tak to dělá obvykle stát. Když ale jistota není, musí dát výnos větší. I bonitní firmy zpravidla nabízejí výnosy 2-3 % nad základní úrokovou sazbou.
Zatímco stát tedy nabízel ještě před rokem výnosy státních dluhopisů v hodnotě 0,5 – 1,5 % ročně, aktuálně se výnosy pohybují mezi 4,8 – 5,1 %. Oproti tomu si rizikovější firmy musí u dluhopisů připlácet a standard je již výnos kolem 10 %.
Vyšší výnos je u dluhopisů obecně dán také nižší likviditou. Celou investici totiž zpravidla dostanete zpět až v době splatnosti, neboť dluhopisy obvykle hned nelze prodat. Často o něj na burze není zájem nebo ho burza jednoduše nevykupuje.

Jaké jsou rizika korporátních dluhopisů?
Riziko dluhopisů je tedy v bankrotu firmy.
Toto riziko je v ČR ještě patrnější, protože trh s dluhopisy je zde takřka neregulovaný. Firmy nemusí složitě dokazovat svou bonitu, jako v případě půjčky u banky, a jen část dluhopisů je pod dohledem České národní banky (ČNB).
Neregulované jsou zejména podlimitní emise do 1 miliónů euro (25 miliónů korun). U nich nemusí mít společnost schválený prospekt od ČNB, který má obsahovat všechny informace potřebné k vyhodnocení nákupního rizika.
Této neregulovanosti pak využívají některé firmy k podvodům. Nastavená pravidla totiž mohou splnit i velmi rizikové emise dluhopisů. Podle statistik tak desetina firem, které nabízí dluhopisy, skončila v insolvenci. Časté jsou dokonce i případy, kdy dluhopisy vydávají předlužené podniky nebo podniky splňující podmínky úpadku.
Jaké jsou výhody a nevýhody korporátních dluhopisů?
Investice do korporátních dluhopisů má oproti investici do státních dluhopisů, zlata, nemovitostí nebo akcií své výhody a nevýhody. Jaké jsou?
Jaké výhody mají korporátní dluhopisy?
- Máte u nich jasně určený výnos.
- Výnos je dnes zpravidla kolem 10 %.
- Můžete si vybrat, jaké společnosti budete důvěřovat.
- Zpravidla je nakupujete bez poplatků.
- Některé z firem nabízejí předčasný odkup dluhopisů.
Jaké nevýhody mají korporátní dluhopisy?
- Oproti státním dluhopisům se jedná o rizikovou investici.
- Obvykle dostanete své peníze zpět až po splatnosti.
- Na rozdíl třeba od akcií musíte vložit desítky tisíc.
- U podlimitních emisí dluhopisů (do 25 miliónů korun) je dohled ČNB pouze formální.
- Vyskytuje se zde mnoho podvodů.
Jak vybrat správný korporátní dluhopis a snížit rizika investice?
Abyste byli schopni zhodnotit výhodnost dané investice, zpravidla potřebujete být schopni zhodnotit vyhlídky dané firmy do budoucna a zda bude schopna splácet své závazky.
Ona jediná je totiž garantem toho, že opravdu peníze dostanete. Jak v tom postupovat?
Měli byste se zaměřit na historii společnosti, na její důvěryhodnost, výši jejího kapitálu, její velikost i účel, za kterým byly dluhopisy vydány.
Prozkoumejte též zajištění dluhopisů. Pro bezpečnou investici by mělo převyšovat hodnotu emitovaných dluhopisů. Dobré je, když jsou dluhopisy zajištěné nemovitostí nebo podílem ve společnosti. Rizikovější je, když je hodnota zajištění nižší nebo když je emise zajištěna například jen pozemkem bez stavebního povolení nebo třeba budovou se zástavou. To vše ovlivňuje riziko investice a mělo by se to odrážet i na vyšším přislíbeném výnosu.
Čím rizikovější je daný dluhopis, tím vyšší výnos by měla firma nabízet. U rizikových dluhopisů s rizikovým jištěním by tak rozhodně neměl úrok kopírovat základní úrokovou sazbu. To je rovno podvodu na investory.
Rizika investice také snižuje kratší doba splatnosti dluhopisů, ta je obvykle od roku do desítek let. Výhodnější je také častější frekvence výplat úroků, která je obvykle měsíční, kvartální, půlroční nebo roční. Plusem je také, když budete mít možnost dluhopisy předčasně prodat, popř. když s nimi lze obchodovat na burze.
S hodnocením dluhopisů firem vám může pomoci například Scorecard. Což je kalkulačka Ministerstva financí, která přináší zjednodušené ohodnocení emitentů. S její pomocí si můžete udělat alespoň základní představu o rizicích a výnosu.
Dobré je také nakupovat dluhopisy od obchodníků s cennými papíry, kteří na rozdíl od dluhopisových tržišť podléhají dohledu České národní banky, mají proto povinnost sestavit investiční profil každého investora a nenabízet konzervativním investorům vysoce rizikové dluhopisy.

Je to na vás složité? Zkuste to s odborníky.
Pokud je však na vás těchto informací moc a nechcete šlápnout vedle, doporučujeme poradit s odborníky nebo sáhnout po nějaké „jistotě“. My v Unipro Capital vám například můžeme nabídnout velmi bezpečné dluhopisy s ročním výnosem 9,5 %. Jak zaručujeme jejich bezpečnost?
Ta je dána měsíčním přípisem úroků, splatností do dvou let a rozložením financí do několika projektů. Velkou zárukou je navíc základní kapitál ve výši 120 tisíc euro, rezerva v hodnotě 800 tisíc euro a prospekt schválený Českou národní bankou. Tyto dluhopisy navíc můžete koupit bez poplatků a jako bonus získáte u investic nad 100 tisíc Kč 4-5 % navíc.
Garancí návratnosti investice je také historie firmy, která má za sebou již 3 kompletně splacené emise dluhopisů ve výši 151,7 miliónů Kč a vyplacené bonusy v hodnotě 10 miliónů Kč. U nové emise si pak budete moci vybrat, zda budete investovat v eurech (a třeba se i lépe chránit před inflaci) nebo v korunách. Dále jednáme také o možnosti okamžitého prodeje na burze.
Zajímavé je na těchto dluhopisech navíc i to, že investicí do nich bojujete proti ekologické krizi. Jejich nákupem totiž podpoříte projekt na zpracování pneumatik, plastů a papírů a jejich přeměny v zelenou energii.
Pokud tedy chcete získat nízkorizikový dluhopis se zajímavým výnosem a podpořit udržitelnost a zelenou energii, tento dluhopis je právě pro vás.
Chcete vědět více o investování a korporátní dluhopisy vás nepřesvědčily? Objevte další investiční rady a tipy na našem blogu.