Evropské dluhopisy na nastartování post-pandemické ekonomiky

16. 09. 2021

Pandemie korona viru zasáhla ekonomiky všech zemí Evropské Unie. Aby se udrželo přibližně 30 milionů pracovních míst, EU rozběhla jednu z největších druhů finanční podpory vůbec. Následujícím krokem je zapojení tzv. ozdravného plánu, v němž jsou zapojeny finance z dluhopisů.

Evropské dluhopisy na nastartování post-pandemické ekonomiky 2

AŽ 900 MILIARD EUR VE STÁVAJÍCÍCH CENÁCH

Kde se vzalo téměř 850 miliard eur? Na financování problémů spojených s několika násobným uzavřením ekonomik v jednotlivých zemích za poslední rok Unie plánuje během příštích pěti let vydat dluhopisy až do této výšky.

Z půjček na úrovni EU mají profit všechny strany, protože finanční prostředky zůstávají na jejím území. Z Unie se tak stává nový silný hráč na dluhopisovém trhu a tento fakt podporuje i postavení a sílu Eura jako měny na trhu.

Tyto dluhopisy budou použity primárně na naplnění sociálních a ekologických cílů jednotlivých zemí. Splacení finančních prostředků se předpokládá do časového horizontu 35 let.

ŽIVOTABUDIČ PRO HOSPODÁŘSTVÍ EVROPY

Finanční podpora z emitovaných dluhopisů bude směřovat k podnikatelům s cílem znovuzrodit ekonomiku. Primární vizí bude udržet nebo vytvořit nová pracovní místa, podpořit zaměstnanost a koupěschopnost obyvatelstva.

Předpokládá se, že každé utracené euro dokáže vytvořit v horizontu 5-10 let minimálně dvojnásobek. Zapojeny budou i nové způsoby a formy zdanění.

Zájem o investování do dluhopisů EU je zdá se vysoký a očekává se, že země tuto možnost využijí jako jednu z nejlepších alternativ získání finančních prostředků.

Přečtěte si také

ETF investice

ETF investice

Víte, jak investovat do ETF? Chcete ochránit úspory před inflací, spořit na nejistý důchod, získat zajímavý přivýdělek nebo jen zhodnotit své úspory? Klíčem k tomu všemu může být i investice do ETF. Víte, co je to ETF investice a jak a kde můžete do ETF...

číst více
Investice do akcií

Investice do akcií

Víte, jak investovat do akcií v roce 2022? Inflace roste do dosud nepředstavitelných výšin, peníze ztrácí svou hodnotu a klasické spořící nástroje vás před tím neuchrání. Otázkou dne tedy je, jak ochránit své finance. Jednou z odpovědi je investice do akcií....

číst více