Evropské dluhopisy na nastartování post-pandemické ekonomiky

16. 09. 2021

Pandemie korona viru zasáhla ekonomiky všech zemí Evropské Unie. Aby se udrželo přibližně 30 milionů pracovních míst, EU rozběhla jednu z největších druhů finanční podpory vůbec. Následujícím krokem je zapojení tzv. ozdravného plánu, v němž jsou zapojeny finance z dluhopisů.

Evropské dluhopisy na nastartování post-pandemické ekonomiky 2

AŽ 900 MILIARD EUR VE STÁVAJÍCÍCH CENÁCH

Kde se vzalo téměř 850 miliard eur? Na financování problémů spojených s několika násobným uzavřením ekonomik v jednotlivých zemích za poslední rok Unie plánuje během příštích pěti let vydat dluhopisy až do této výšky.

Z půjček na úrovni EU mají profit všechny strany, protože finanční prostředky zůstávají na jejím území. Z Unie se tak stává nový silný hráč na dluhopisovém trhu a tento fakt podporuje i postavení a sílu Eura jako měny na trhu.

Tyto dluhopisy budou použity primárně na naplnění sociálních a ekologických cílů jednotlivých zemí. Splacení finančních prostředků se předpokládá do časového horizontu 35 let.

ŽIVOTABUDIČ PRO HOSPODÁŘSTVÍ EVROPY

Finanční podpora z emitovaných dluhopisů bude směřovat k podnikatelům s cílem znovuzrodit ekonomiku. Primární vizí bude udržet nebo vytvořit nová pracovní místa, podpořit zaměstnanost a koupěschopnost obyvatelstva.

Předpokládá se, že každé utracené euro dokáže vytvořit v horizontu 5-10 let minimálně dvojnásobek. Zapojeny budou i nové způsoby a formy zdanění.

Zájem o investování do dluhopisů EU je zdá se vysoký a očekává se, že země tuto možnost využijí jako jednu z nejlepších alternativ získání finančních prostředků.

Přečtěte si také

4 základní mýty, se kterými se setká investor do dluhopisů

4 základní mýty, se kterými se setká investor do dluhopisů

Vložení finančních prostředků do různých druhů investičních produktů je často doprovázeno nepravdami a nepřesnými informacemi. Sepsali jsme proto 4 nejčastěji mýty o dluhopisech, se kterými se v rozhovorech s vámi setkáváme. 1. Mýtus: Dluhopisy jsou příliš rizikové,...

číst více