
Víte, jak investovat do ETF?
Chcete ochránit úspory před inflací, spořit na nejistý důchod, získat zajímavý přivýdělek nebo jen zhodnotit své úspory? Klíčem k tomu všemu může být i investice do ETF. Víte, co je to ETF investice a jak a kde můžete do ETF investovat?
Co je to ETF?
ETF je označení pro burzovně/veřejně obchodovaný fond (Exchange-Traded Fund), který na rozdíl od klasických otevřených fondů vydává své akcie. Díky tomu můžete s ETF obchodovat na světových burzách stejně jako třeba s akciemi jakékoliv významné společnosti.
Je tu však jeden zásadní rozdíl, nákupem akcií tohoto fondu si totiž zpravidla kupujete několik akcií nebo jiných cenných papírů dohromady. Místo nákupu několika cenných papírů vám tak stačí koupit pouze jeden.
Je to proto, že složení portfolia fondu často přesně kopíruje složení nějakého tržního nebo sektorového indexu, nejčastěji akciového. Ten například obsahuje akcie nejúspěšnějších firem v daném sektoru nebo trhu, přičemž pokud je jedna z firem nahrazena, nahradí ji i fond ve svém portfoliu. Proto pak hodnota ETF odpovídá i hodnotě indexu, popř. jiného podkladového aktiva.
Co je to ETF investice?
Investice do ETF je nákup akcií tohoto fondu. Oproti klasickým podílovým fondům ale neplatíte za řízení investice portfolio manažerem. Protože totiž fond jen kopíruje složení podílového aktiva, není tu třeba. Ušetříte tedy poplatek za řízení, jenž dosahuje až 3 %, přičemž zde dosahuje zpravidla maximálně 1 %.
Zároveň je samotné ETF mnohem levnější než podkladové aktivum. Nekupujete jednoduše všechny akcie, které ten daný segment obsahuje, ale investujete pouze do ukazatele, který je na tento segment nebo trh navázaný. Začít proto můžete třeba již od 500 Kč.
Protože pak ETF pouze pasivně sleduje složení podkladového aktiva, minimalizuje se zde riziko lidské chyby. Krom toho je tato investice i více diverzifikovaná. Jak už bylo řečeno, jedním nákupem často kupujete mnoho akcií najednou. Při koupi ETF, které kopíruje index S&P 500, tak například kupujete akcii, ve které jsou akcie 500 největších amerických akciových společností. Další ETF pak například kopíruje index DAX 40, který tvoří 40 největších německých akciových společností.
Mimo již zmíněných indexových ETF ale můžete investovat také do sektorových ETF, které kopírují akcie firem v určitém sektoru (finanční, energický nebo třeba farmaceutický), do komoditních ETF kopírujících nějakou komoditu (zlato, stříbro apod.), měnových ETF, které sledují určitou měnu nebo měny, nebo do pákových ETF, které sledují vývoj určitého indexu nebo burzovního sektoru, a navíc ho znásobují podle velikosti páky (například 2x nebo 3x). Můžete tedy dosáhnout větší zisků, ale bohužel i ztrát.

Jaké jsou výhody ETF investice?
ETF mají oproti investice do podílových fondů nebo i samotných akcií mnoho výhod. Jaké jsou?
Nízké poplatky – Protože ETF nejsou spravovány žádným portfolio manažerem, ale pouze kopíruje podkladové aktivum, poplatky za investici jsou mnohem nižší než poplatky například podílových fondů.
Nižší vstupní hodnota investice – Neboť nekupujete akcii, ani celý balíček akcií, ale pouze ukazatel, který je na ně navázaný, jsou ETF dostupnější než jejich jednotlivá podkladová aktiva. Můžou si je tedy dovolit i drobní investoři a investovat můžete často již od 500 Kč.
Nemusíte být zkušený investor – Při koupi akcie jedné firmy musíte být schopni porozumět tomu, jakou šanci má právě tato firma na trhu a proč je koupě právě jejích akcií výhodná. Bez toho je to sázka do loterie. U ETF tohle odpadá. Při koupi ETF navázaných na nějaký sektor nebo trh tolik znalosti nepotřebujete. Stačí vám vědět, že daný sektor nebo trh dlouhodobě roste.
Maximální transparentnost – Přesně víte, do čeho investujete. ETF, které kopírují určitý akciový index, totiž přesně kopírují složení toho indexu i jeho hodnotu.
Vysoká míra diverzifikace portfolia – Velká výhoda ETF spojených s akciovým indexem je ta, že nedržíte pouze jednu akci, ale celý balíček akcií. Pokles hodnoty jedné akcie proto celek ovlivní jen v míře, v jaké je tato akcie v celém balíčku zastoupena.
Nižší volatilita – Neboť ETF zpravidla obsahují více cenných papírů, například akcií, jejich celková hodnota je stabilnější než hodnota jednotlivého cenného papíru. Nestane se tedy, že by naráz změnily hodnotu o desítky procent, jak se to může stát jedné akcii.
Vysoká likvidita – Běžné ETF dokážete prodat nebo nakoupit stejně rychle jako třeba akcie, tj. během několika vteřin. Díky vysoké likviditě mají ETF také nízké spready, tj. nízký rozdíl mezi nabídkovou a poptávkovou cenu, a tedy i nízký poplatek za nákup a prodej.
Velký výběr podkladových instrumentů – Výhoda ETF je také to, že s jejich pomocí můžete držet velké množství nejrůznějších aktiv. Patří sem akcie, komodity a měny.
Jaké jsou nevýhody investování do ETF?
Nedokonalá diverzifikace – Občas může index obsahovat jen úzkou skupinu akcií, čímž se výhoda ETF ztrácí. Mezi takové indexy patří i DAX 40 nebo FTSE 100.
Nižší dividendový výnos – Ačkoliv existují ETF, které vyplácejí dividendy, jejich výnos není obvykle tak zajímavý, jako když vlastníte výnosné dividendové akcie nebo jejich celou skupinu.
Nesnadný výběr – Kvůli velkému množství ETF může být obtížné se v nich orientovat, stejně tak v jejich strategiích.
Nejsou zcela bezpečné – Přes všechny výhody, které přináší často rozsáhlá diverzifikace, nejde o bezrizikovou investici. Ačkoliv mnoho z indexů dlouhodobě roste, jak třeba můžete vidět na grafu indexu S&P 500, pravidelně se objevují i výrazné korekce celého trhu, které zasáhnou i tyto indexy. Hodnota S&P 500 tak za poslední rok klesla o 15,42 %. Přesto v průměru za posledních pět let jeho hodnota vzrostla o 42,91 %, tedy o 8,58 % ročně.

Zdroj: google.cz
Vhodné pouze pro dlouhodobou investici – Přestože však mají ETF své hodnotové výkyvy, dlouhodobě zpravidla rostou. Například S&P 500 roste od svého založení v roce 1929 v průměru o 10,49 % ročně. Čím déle tedy ETF navázané na tento index vlastníte, tím větší šanci máte, že své peníze kladně zhodnotíte.
Není vhodné pro jednorázovou investici – S ohledem na pravidelné korekce trhu jsou ETF vhodnější pro menší, pravidelnější a dlouhodobější investice. Vyplatí se do nich investovat třeba na měsíční nebo týdenní bázi. Možná ztráta daná nevhodnou dobou investice se tímto způsobem zprůměruje.
Kdy je pro vás ETF vhodné?
Z výše zmíněných výhod a nevýhod je tedy zřejmé, že ETF je pro vás vhodné zejména tehdy, když:
- Nejste zkušený investor
- Nemáte čas na aktivní investování
- Chcete investovat dlouhodobě
- Chcete investovat pravidelně
- Chcete začít klidně od 500 Kč měsíčně
- Nevadí vám přijmout určité krátkodobé riziko
Co když ale nemáte zájem o pravidelné investice do ETF, ale spíš o nepravidelné, krátkodobé a méně rizikové investování? Tehdy můžete přeskočit na konec článku.
Jak si vybrat ETF pro investici?
Při výběru určitého ETF byste se měli zaměřit zejména na jeho strategii, dlouhodobé výnosy, spolehlivost emitenta a výši poplatků.
Dlouhodobé výnosy – Rozhodně je dobré si prověřit investiční výsledky fondu, který by měl dosahovat stejných výsledků jako podkladové aktivum. V opačném případě se do něj nevyplatí investovat.
Spolehlivost emitenta – Pokud je emitent ETF nespolehlivý nebo není zavedený, též byste se mu měli zdaleka vyhnout. Můžete totiž přijít o svůj majetek. Zároveň zde není ani jistota likvidity.
Investiční strategie – Pokud chcete jít do ETF opravdu naplno, krom výsledků, spolehlivosti a likvidity se zaměřte i na investiční strategií emitenta daného ETF. Ta je obvykle kompletně rozepsaná v jeho dokumentaci. Důležitým ukazatelem úspěšnosti fondu je tzv. benchmark, to jsou právě výsledky podkladového aktiva, například indexu S&P 500. Fond by pak měl dosahovat stejných výsledků jako tento index.
Způsob vyplácení dividend – důležitým rysem je i způsob vyplácení dividend. Distribuční ETF vyplácí dividendový výnos v určitých intervalech (měsíčně, kvartálně, ročně apod.). Takto vyplácená dividenda se však musí zdanit. Jinak je tomu u akumulačních ETF, které váš dividendový výnos automaticky reinvestují. Vyhnete se tak zdanění a zvýšíte růst investice.
Poplatky ETF – Poplatky závisí na typu ETF (podkladovém aktivu). Například u pákových ETF, kde je potenciálně vyšší výnos než u dalších druhů ETF, jsou poplatky vyšší. Tomu byste pak měli přizpůsobit četnost nákupů ETF.
Kde nakupovat ETF?
Pokud jste si již vybrali mezi širokou nabídkou ETF, nastává čas jejich nákupu. Jak na to? Ačkoliv je samotné ETF obvykle díky velké diverzifikaci a pouhému kopírování podkladového aktiva velmi bezpečný finanční nástroj, s jejich prodejcem se zde může objevit riziko.
ETF rozhodně vždy nakupujte jen od prověřených ETF brokerů nebo investičních platforem. K zajímavým brokerům patří například eToro, RoboMarket nebo třeba XTB, k ověřeným platformám zas Portu, Fondee nebo třeba Indigo.
Pozor si též dejte na poplatky za nákup. Většina ETF brokerů sice nabízí nákup ETF bez poplatku, ale najdou se i výjimky. Může se stát, že u vašeho brokera budete muset za každý nákup zaplatit poplatek. Pokud investujete ve velkém, nemusí to být problém, při častém nákupu malého objemu ETF to ale problém již je.

Máte zájem o nepravidelné, krátkodobé a méně rizikové investování?
Co když ale nemáte zájem o pravidelné investování do ETF, ale spíše o nepravidelné, krátkodobé a méně rizikové investování? Již dříve jsme psali o investování do akcií, o investování do Protiinflačních dluhopisech nebo o investování do podílových fondů. Ani jeden ze zmíněných druhů investice však neumožňuje investovat větší obnos financí na kratší dobu a s menším rizikem, než tomu je u ETF. Nehledě na to, že vydávání Protiinflačních dluhopisů stát v současnosti na neurčito pozastavil. Co tedy zvolit?
Jedním z řešení jsou například dluhopisy. U prověřených firem je s nimi spojený zajímavý a garantovaný výnos, přijatelné riziko a oproti ETF i nižší investiční horizont.
Například dluhopisy Unipro Capital garantují výnos 9,5 % ročně s možností připsat si ho každý měsíc nebo jednou za půl roku. Splatnost mají navíc jen dva roky, což snižuje jejich rizikovost. Jde totiž o relativně krátkou dobu, za kterou se obvykle nemá ani šanci nic zásadní stát.
Z těchto důvodů se ukazují dluhopisy Unipro Capital jako vhodný způsob, jak dále diverzifikovat vaše portfolio, ochránit úspory před inflací, získat na rozdíl od ETF garantovaný zisk a vystavit se nižšímu riziku. Více jsme o nich psali již třeba ve článku Do čeho investovat v roce 2022.
Nepřesvědčil vás článek o nějaké vhodné investici? Více tipů a informací naleznete v našem blogu.