Vyberte stránku

Důležitost diverzifikace při investování

16. 09. 2021

Co je to diverzifikace v investování? Jde o metodu, pomocí které snižujeme riziko ztráty finančních prostředků a zároveň zvyšujeme zhodnocení prostřednictvím jejich rozložení do různých investičních produktů, projektů a odvětví.

Diverzifikace vám nedá 100%-tní jistotu, že o své prostředky nepřijdete. Riziko však rozkládá natolik, že se jeví jako nejlepší možnost ochrany a zhodnocení financí. Je třeba si uvědomit, že i kombinace investičních produktů je nutná, protože jednotlivé položky na změny trhu reagují rozdílně.

PŘÍKLAD NESPRÁVNÉHO ROZLOŽENÍ FINANCÍ

Proč je třeba diverzifikovat? Představte si, že máte nakoupené akcie nebo dluhopisy převážně v přepravním odvětví. V tom se objeví pandemie korona viru, která rázně seškrtá možnosti cestování. K tomu se přidruží stávky nespokojených zaměstnanců a případně i zdražení paliva. Výsledek? Toto pro vaše finance znamená hotovou katastrofu.

Důležitost diverzifikace při investování

NÁVOD, JAK DIVERZIFIKOVAT S MINIMÁLNÍM RIZIKEM

Kolik akcií nebo dluhopisů je potřebných k efektivnímu zhodnocení? Je samozřejmé, že investování financí i v menších objemech je lepším řešením, než nechat své prostředky ležet na běžném účtu bez využití. Tyto peníze jsou požírané inflací a tím se postupně znehodnocují.

Vždy je proto lepší zakoupit i jeden kus akcie, než  žádný. Pro co nejlepší investiční výsledky se doporučuje rozložit riziko do přibližně 15-20 akcií v různých odvětvích.

Jaká rizika podstupuje investor? Rizika obecně rozdělujeme do dvou základních tříd. Jde o:

1. Tržní riziko, kterým je ovlivněna každá firma na trhu. Ohrožení přichází například ve formě působení inflace ale patří sem i politické změny, nepokoje, změny úrokových sazeb nebo kurzové výkyvy.

2. Nesystematické riziko, tedy finanční nebo odvětvové riziko, které dokáže investor účinně regulovat právě pomocí rozložení financí. Pokud i nastane na trhu změna, zpravidla totiž neovlivní všechna odvětví stejně.

Jaké je portfolio úspěšného investora? Možností je několik, ale ve většině případů vyhrává rozmanitost. To znamená dluhopisy a akcie rozloženy do několika odvětví a soukromých společností, státní dluhopisy, účty na peněžním trhu a i hotovost.

Důležitost diverzifikace při investování 2

NEGATIVA DIVERZIFIKACE

Přestože je rozložení rizika pomocí diverzifikace potřebné, přináší se sebou i několik negativ. Tyto se spojují zejména s méně zkušenými investory nebo investory s omezeným rozpočtem. Je totiž náročnější spravovat několik různých investic, které mohou být různě zpoplatněny. V případě omezeného objemu volných finančních prostředků doporučujeme vyzkoušet konzervativnější formy investování.

Nutno podotknout, že ani investice do jedné soukromé společnosti nemusí být krokem vedle. V tomto případě je však nutné prověřit si firmu a její cíle ze všech možných zdrojů a stran.

Jaké je vaše investiční portfolio? Patříte do skupiny, která riziko rozkládá na drobné nebo jste vsadili na jednu kartu?

Přečtěte si také

4 základní mýty, se kterými se setká investor do dluhopisů

4 základní mýty, se kterými se setká investor do dluhopisů

Vložení finančních prostředků do různých druhů investičních produktů je často doprovázeno nepravdami a nepřesnými informacemi. Sepsali jsme proto 4 nejčastěji mýty o dluhopisech, se kterými se v rozhovorech s vámi setkáváme. 1. Mýtus: Dluhopisy jsou příliš rizikové,...

číst více