Co je ESG investování?

15. srpna 2023

Co je to udržitelné investování a proč do něj jít?

Společenská odpovědnost i ekologická udržitelnost jsou zásadními tématy posledních let. Není se proto čemu divit, že rezonují i v investičním světě. Hodnoty a vysoký investiční výnos ale překvapivě nejsou v rozporu, právě naopak. Zjistěte, co je to udržitelné neboli ESG investování a proč se do něj vyplatí vložit peníze.

ESG písmená vyrostlé trávou ze země

Hodnotové nakupování

Spotřebitelé v posledních letech čím dál víc kladou důraz kromě ceny a kvality výrobku nebo služby i na hodnoty jejich výrobce. Vzpomeňme si třeba na bojkot potravin vyrobených z palmového oleje, kvůli jehož výrobě jsou káceny deštné pralesy, popř. bojkoty výrobků z Číny nebo Ruska, tedy zemí spojených s porušováním lidských práv či dalšími zločiny. Stejně tak jsme svědky i nahrazování plastových brček, příborů či talířů udržitelnějšími variantami apod. 

Zvýšené oblibě se tedy jednoznačně začínají těšit výrobky společností a zemí, které dbají na sociální odpovědnost a ekologickou udržitelnost. Tento trend se pak nevyhýbá ani finančním trhům a investování. Pod jeho vlivem je pak mnoho investorů motivováno k tzv. udržitelnému investování, popř. ESG, ekologickému nebo jednoduše odpovědnému investování. Oč jde?

Co je to udržitelné neboli ESG investování?

Je to investování, při kterém investor vybírá akcie nebo třeba dluhopisy nejen dle ekonomických ukazatelů, historické výkonnosti nebo složení aktiv, ale podle hodnot, které daná firma vyznává. K nim patří, jak přistupuje k životnímu prostředí (E = environment), k sociální dopadů své činnosti (S = social) a jaké principy aplikuje na řízení své činnosti (G = governance). Proto se toto investování ostatně nazývá ESG investování. 

Samozřejmě již dnes nemusíte dělat složité analýzy firem, o které byste měli zájem. K tomu, abyste zjistili, do jaké míry je jejich chování společensky odpovědné a ekologicky udržitelné v porovnání s konkurencí, slouží ESG rating. To je vlastně skóre, které je tím vyšší, čím lépe daná firma přistupuje k sociální a environmentální problematice.

ESG investování definice

Jak zjistit ESG rating společnosti?

Mezi neznámější firmy, které určují ESG rating, patří společnost MSCI. Rating určuje v závislosti na odvětví, ve kterém daná firma podniká, a na tom, jak si vede oproti konkurenci. Rating tedy odráží její postavení v celém odvětví. Firmy jsou pak hodnoceny na základě již zmíněných třech oblastí (ESG) a deseti podoblastí. Finální rating je označený písmeny (AAA, AA, A, BBB, BB, B a CCC), přičemž nejvíce odpovědné a udržitelné společnosti získávají rating AAA, zatímco nejhorší CCC

MSCI takto ale nehodnotí pouze samostatné firmy, ale také EFT (více jsme o nich psali ve článku o investicích do ETF), které jsou složené z mnoha akcií. V této situaci pak vychází celkový ESG rating z ratingu každé akcie v podkladovém indexu, který ETF kopíruje.

MSCI vytváří ESG rating pro více než 14 000 firem po celém světě. To zahrnuje přibližně 680 tisíc dluhových a akciových cenných papírů. 

Vyplácí se společenská odpovědnost a ekologická udržitelnost firmám i investorům?

Selský rozum často spojuje společenskou odpovědnost a ekologickou udržitelnost s pomalejším, méně efektivním a dražším výrobním procesem. Od toho je pak už jen krok k tomu, myslet si, že výsledkem tohoto trendu jsou jen nekonkurenční produkty a služby a slabé ekonomické výsledky. Vzpomeňme třeba na pochybné výrobky s označením „BIO“. 

S ohledem na toto by pak byla chyba do udržitelnosti a odpovědnosti investovat. Ve skutečnosti je to ale naopak. Udržitelnost a odpovědnost je dle analýz možné spojit s menšími investičními riziky a většími výnosy. Proč tomu tak je? Pojďme se na to podívat.

1. ESG investice jsou 4x rychleji rostoucí trh

Podle analýzy Global Sustainable Investment Alliance rostl trh udržitelných investic mezi roky 2012-2020 téměř 4x rychleji než trh klasických investic. Zatímco trh konvenčních investic vzrostl průměrně o 3,37 % ročně, trh ESG investic vzrostl průměrně o 12,03 % ročně. Ještě rychleji ale rostl trh udržitelných ETF, který v průměru vyrostl o 43,97 % ročně, tedy dokonce 13x rychleji

To dokreslují i údaje společnosti Bloomberg. Zatímco v roce 2021 dosahoval podle jejích údajů objem investic do ESG ETF „pouhých“ 391 miliard dolarů, v roce 2025 má podle jejich odhadů dosahovat až 1,3 biliónů dolarů. Objem investic má tedy být více než 3x větší. 

Podle studie společnosti Natixis tento trend ovlivňuje to, že 71 % lidí chce svým investováním zlepšovat svět a hned 81 % lidí chce investovat v souladu se svými hodnotami. Mezi mladšími generacemi je pak tento trend ještě silnější, jak dokládají data z portálu Impactivate. Tento portál zjistil, že čtyři z pěti lidí z generace Z zohledňují při investicích ESG rating89 % mileniálů chce, aby jejich finanční poradci doporučené firmy prověřovali i s ohledem na udržitelnost a společenskou odpovědnost

Výhody ESG investice v číslech

Protože pak k těmto generacím patří lidé narození po roce 1981, lze očekávat, že jejich kupní síla bude dále růst a trend, jak ostatně dokazují i predikce společnosti Bloomberg, dále zesílí. Dá se tedy předpokládat, že bude čím dál větší zájem o cenné papíry společností s vysokým ESG ratingem, jejich hodnota bude růst a vy na tom můžete profitovat

2. ESG investování není kompromis mezi hodnotami a výnosem

Základní námitkou proti ESG investování je již zmíněná obava, že tyto investice nepřinesou stejné zhodnocení jako klasické investování. Jenže to rozhodně není pravda. V Morningstar v období od jednoho do pěti po sobě jdoucích let srovnávali průměrné výnosy udržitelných ETF s indexem S&P 500 (v tomto indexu je 500 nejlepších firem Ameriky) a zjistili, že ve všech případech byly udržitelné ETF lepší! Průměrně byly ESG ETF lepší o 0,5 až 2,3 % než index S&P 500.

V delším období 2004-2018 pak společnost Morgan Stanley analyzovala 10 723 fondů (více jsme o fondech psali v článku o investici do podílových fondů) a zjistila, že po celou tu dobu byly výnosy všech udržitelných fondů podobné jako výnosy u běžných fondů. Námitku, že udržitelnost a ekologická odpovědnost jsou spíš přítěž můžeme tedy jednoznačně odmítnout

3. Udržitelnost se vyplácí firmám i investorům 

Co když je ale ESG investování bublina, která je hnaná zmíněným trendem? Co když se dřív nebo později zjistí, že hodnotově orientované podnikání jednoduše nemůže porazit v efektivitě a výnosu to bezskrupulózní a oportunistické? Také zde nás ale současná data jednoznačně vyvádí z omylu. ESG má totiž v mnoha ohledech pozitivní vliv na efektivitu a produktivitu firem, tj. i na větší zisk, a tedy i na větší výnosy z investic. Jak to?

  • ESG trend zvyšuje zisk společností – S rostoucím zájmem o udržitelnost rostou zisky firmám, které nabízí zboží podporující udržitelnost. 
  • ESG společnosti víc uspoří – ESG společnosti se v rámci udržitelnosti snaží efektivněji využít všechny zdroje a snížit náklady. To vše vede k provozním úsporám a podle průzkumů McKinsey v souvislosti s tím i ke zvýšení provozních zisků až o 60 %. 
  • Spokojení zaměstnanci jsou produktivnější – Podle nedávné studie Alexe Edmanse z London Business School se ukázalo, že spokojenost v práci je přímo spojená s hodnotou firmy. Společnosti s výbornou pracovní kulturou z žebříčku „100 firem, pro které je nejlepší v Americe pracovat“ totiž dosahovaly v letech 1984 až 2011 o 2,3 až 3,8 % vyšších výnosů z akcií než jiné firmy ve stejném segmentu. 

Jasně je zde tedy vidět, že nejde jen o bublinu vyvolanou současnými mladými lidmi. ESG v mnoha ohledech prokazatelně pozitivně ovlivňuje ziskovost firem, a tedy i ziskovost udržitelných investicí. 

Proč je výhodné investovat do firmy, která rěší ESG

4. ESG investování přináší větší bezpečnost

Problémem mnoha investic je i jejich rizikovost. Jak na tom jsou s rizikovostí právě ESG investice? Ze studie společnosti MSCI jasně plyne, že společnosti s vysokým ESG hodnocením jsou méně náchylné na propady hodnoty akcií spojenými se speciálními riziky, jako jsou úniky osobních dat, daňové podvody, poškození přírody nebo třeba korupční skandály. 

Podle jiné analýzy Societe Generale totiž mělo 66 % firem spojených s nějakou kauzou z oblasti ESG následně podprůměrné výsledky, za globálním indexem MSCI World zaostávaly průměrně o 12 % a propad akcií trval v průměru ještě dva roky.

Výzkum Morgan Stanley zas ukázal, že udržitelné fondy v období krizí klesly v průměru o 20 % méně než běžné fondy. ESG firmy tedy lépe předcházejí jak specifickým rizikům, tak i tržním, a proto je investice do nich větší zárukou bezpečnosti i vyšších výnosů.  

Chcete vstoupit do světa ESG investování bez námahy?

Nyní tedy již jednoznačně víte, že udržitelné neboli ESG investování se vyplatí. Stejně jako u jiných investicí ale záleží vždy na mnoha faktorech. Pokud pak nechcete chybovat, rozhodně doporučujeme poradit se s odborníky nebo jít do těch nejbezpečnějších variant investování. K takovým patří například i investice do dluhopisů.

Třeba my v UNIPRO Capital vám můžeme nabídnout velmi bezpečné ESG dluhopisy s ročním výnosem 9,5 % a bonusem až 5 %. Nákupem těchto dluhopisů podpoříte projekt na zpracování pneumatik, plastů a papíru a jejich přeměnu v zelenou energii. 

Velká bezpečnost těchto dluhopisů je následně zaručená jištěním dvěma továrnami i 22 milióny Kč. Mimo to celou emisi dluhopisů schválila Národní slovenská banka. Garantem velké bezpečnosti je ale nesporně i fakt, že jde o investici pouze krátkodobou, dvouletou, a výnosy z investice vám vyplácíme každý měsíc. Dluhopisy navíc můžete prodat i na burze. To vše dělá z těchto dluhopisů extrémně bezpečnou investici

Zárukou je také více než 1 700 investorů, kterým jsme již kompletně splatili 3 emise dluhopisů v celkové výši 151,7 miliónů korun a vyplatili jim i bonusy v hodnotě 10 miliónů Kč.

Jednotlivé dluhopisy si můžete koupit bez poplatků od 24 tisíc Kč. Pokud pak investujete více než 100 tisíc Kč, dáme vám jako bonus 4-5 % navíc. Dále si budete moci vybrat také měnu, ve které budete chtít investovat. K dispozici je investice v eurech i korunách. 

Pokud tedy hledáte jistotu, přístupnou investici i zajímavý výnos a toužíte podpořit udržitelnost a ekologii naše dluhopisy jsou tím pravým pro vás.

Chcete vědět více  i o dalších možnostech investování? Objevte další investiční rady a tipy na našem blogu.

Přečtěte si také

Korporátní dluhopisy investování podnikové dluhopisy výnos úrok výhody nevýhody riziko

Korporátní dluhopisy

Proč investovat do korporátních dluhopisů? Potřebujete ochránit úspory před stále dvojcifernou inflací nebo máte zájem o zajímavý přivýdělek? V obou případech může být řešením investice do korporátních

Číst více »
ETF investice 1

ETF investice

Víte, jak investovat do ETF? Chcete ochránit úspory před inflací, spořit na nejistý důchod, získat zajímavý přivýdělek nebo jen zhodnotit své úspory? Klíčem k tomu všemu

Číst více »
Investice do akcií 1

Investice do akcií

Víte, jak investovat do akcií v roce 2022? Inflace roste do dosud nepředstavitelných výšin, peníze ztrácí svou hodnotu a klasické spořící nástroje vás před tím neuchrání. Otázkou

Číst více »