5 výhod krátkodobých investicí

10. 03. 2022

Co jsou krátkodobé investice a pro koho jsou vhodné? V dnešním článku vám řekneme, na které investiční produkty je dobré se zaměřit, pokud preferujete zhodnocení prostředků v krátkém časovém horizontu a co jsou jejich hlavní pozitiva.

Za krátkodobé investice považujeme ty, které lze prodat nebo přeměnit na hotovost v horizontu 1-3 let, maximálně ale 5 let. Patří sem zejména korporátní, tedy firemní dluhopisy, státní dluhopisy a některé druhy zejména akciových fondů, které ale zároveň přinášejí i vyšší riziko.

Krátkodobé investice jsou vhodné pro ty z nás, kteří mají určitý obnos peněz stranou, ale vědí, že je nebudou v nejbližší době potřebovat. V tomto případě je vždy lepší finance rozumně umístit tak, aby se do určité míry zhodnotili.

Určitě víte, že peníze, které leží na běžných účtech, jsou postupně požírané inflací, která je v současnosti nekompromisně vysoká. Inflace letos dokonce viditelně přeskočila všechny předpoklady a prognózy státních ale i světových odborníků.

5 výhod krátkodobých investicí 2

VÝHODY KRÁTKODOBÝCH INVESTICÍ

Krátkodobé investice si najdou své místo v investičním portfoliu každého z nás. Jaké jsou tedy výhody krátkodobých investic?

1. Flexibilita investování

Tento bod si umíme lépe vysvětlit na konkrétním příkladu. K dispozici máte volných 100 000 Kč, které investujete do dluhopisů s garantovaným výnosem 9,5 % a konečnou splatností 2 roky. Během dvou let tak z dané částky získáte navíc čistý výnos až 16 150 Kč. Tato částka hravě pokryje inflaci a stále budete mít několik tisíc tvz. k dobru.

Další výhodou dluhopisů je možnost je kdykoli během této doby prodat, darovat nebo případně požádat o předčasné splacení v případě, že to emisní podmínky dovolují.

2. Atraktivní zisk v krátké době

Slibované výnosy do investičních produktů jsou opravdu různorodé. Mohou být předpokládány nebo garantovány a to s různou mírou rizik. Vždy si proto emitenta prověřte a podívejte se také na jeho historii, projekty, tržby a výsledky hospodaření. Důležitá je i komunikace s emitentem. Pokud firma nemá zveřejněné telefonní číslo nebo e-mail, na který pravidelně odpovídá, dávejte si pozor. Toto jsou totiž hlavní znaky, které mohou do budoucna znamenat problémy.

3. Potřeba nižšího vstupního kapitálu

Na trhu najdete různé nabídky a možnosti investování již s částkami od 1000 Kč jako je tomu například u státních dluhopisů. Firemní dluhopisy zpravidla začínají na vyšších částkách přibližně od 20 000 Kč. Je jen na emitentovi, jakou míru administrativního zatížení je schopen akceptovat a časově zvládat. Emitent při nastavení investičních podmínek zohledňuje také své cíle a samozřejmě možnosti svých klientů, které mohou být omezeny.

4. Vhodné pro investory – začátečníky

Pokud na investičním trhu patříte k nováčkům, určitě přivítáte možnost vyzkoušet investici s nižší částkou v krátkém časovém horizontu. Vyzkoušíte si tak, jestli je pro vás tato možnost zhodnocení financí vhodná a poučíte se a získáte základní znalosti o investování do budoucna.

5. Možnost kontroly výsledků

U krátkodobých investic si můžete své výnosy kontrolovat pravidelněji. Například, pokud zvolíte možnost investování do dluhopisů s měsíčním vyplácením výnosů, každý měsíc si umíte hmatatelně ověřit spolehlivost investice a čerpat její výhody. Naopak u fondů s dlouhodobým nastavením například na období 20 let je lepší výsledky nekontrolovat, jelikož tyto zvyknou nepříjemně kolísat a několikrát se můžete ocitnout v mínusu.

5 výhod krátkodobých investicí 1

NEVÝHODY KRÁTKODOBÝCH INVESTICÍ

Hovoříme-li o pozitivech krátkodobého investování například do dluhopisů, měli byste znát i jejich negativa. S jakými zápornými aspekty se můžete setkat?

1. Poplatky

Některé společnosti ale i zprostředkovatelé investičních produktů vám mohou strhávat poplatky, které výrazně sníží celkovou výnosnost investice. Poplatky mohou být za vedení a správu účtu, vystavení dokladů, srážky z transakcí a podobně.

Některé společnosti na trhu ale stále fungují bez poplatků, proto se před uzavíráním smlouvy nezapomeňte informovat i na tuto stránku investování.

2. Výběr investice vyžaduje čas

Na trhu je v současnosti obrovské množství finančně dostupných investic s atraktivním výnosem. Jak si ale vybrat to správné pro vás? Výběr vhodné investice jistě zabere váš čas. Pamatujte ale, že důkladný výběr je klíčem k tomu, abyste o své finance nepřišli.

Přečtěte si také

Investice do akcií

Investice do akcií

Víte, jak investovat do akcií v roce 2022? Inflace roste do dosud nepředstavitelných výšin, peníze ztrácí svou hodnotu a klasické spořící nástroje vás před tím neuchrání. Otázkou dne tedy je, jak ochránit své finance. Jednou z odpovědi je investice do akcií....

číst více
4 základní mýty, se kterými se setká investor do dluhopisů

4 základní mýty, se kterými se setká investor do dluhopisů

Vložení finančních prostředků do různých druhů investičních produktů je často doprovázeno nepravdami a nepřesnými informacemi. Sepsali jsme proto 4 nejčastěji mýty o dluhopisech, se kterými se v rozhovorech s vámi setkáváme. 1. Mýtus: Dluhopisy jsou příliš rizikové,...

číst více