5 nejčastějších otázek, které chce znát každý začínající investor

13. května 2022

Dle průzkumu Instant Research pro Generali Investments CEE bylo zjištěno, že již 51% Čechů s investováním začalo, a jelikož čtete tento článek, je velmi pravděpodobné, že právě Vy toto nemalé procento navýšíte. 

Kdo by nechtěl jet na lepší dovolenou, zaplatit novou rekonstrukci bydlení nebo si vytunit auto dle vlastních představ? Vsadíme se, že Vaše odpověď v duchu byla nechápavě “to chce asi každý”. A ano i Vy tuto možnost máte! 

V našem článku se dozvíte nejzákladnější odpovědi na první otázky, které Vás v hlavě pravděpodobně napadnou, pokud se chcete stát investorem. Na konci článku také najdete spoustu užitečných tipů, jak spojit běžný život se sebevzděláváním ohledně investování a neztratit díky tomu svůj volný čas. 

Otázky, které Vám zodpovíme

  1. Kdy mám začít investovat? V jaké životní fázi bych se měl nacházet? 
  2. Kolik musím mít na účtě peněz, a kdy s tím na burzu, abych začal profitovat?
  3. Jaké jsou benefity a jaká jsou rizika investování? 
  4. Do čeho bych měl v nynější době investovat? Mám v nějakém odvětví 100% jistotu?  
  5. Jak se mohu dále vzdělávat, abych neztratil čas a tématu rozumněl?
  6. Kdy mám začít investovat? V jaké životní fázi bych se měl nacházet? 

Na to existuje jasná odpověď: “Začněte co nejdříve, nejlépe hned”, ale stejně si zmiňovanou radu pro pochopení všech rozepíšeme. Hned – tedy ve chvíli, kdy pochopíte princip investování a vzdělávání, bez kterého se žádný investor neobejde. Skákat s padákem taky nepůjdete bez kvalitního proškolení.

Čím nižší je Váš věk, tím si můžete dovolit podstoupit vyšší investiční riziko. 

Spousta užitečných článků pro další sebevzdělání najdete i u nás na blogu nebo na konci článku. 

Kolik musím mít na účtě peněz, a kdy s tím na burzu, abych začal profitovat?

Na úplném začátku své “investorské kariéry” nemusíte vlastnit velký obnos peněz, bohatě vám stačí pár tisícovek navíc, které šikovně využijete. Pokud máte zatím na investování možnost pustit z účtu 500 Kč, tak věřte, že Vaše představa pasivně  vydělávat nevyjde, i když některé firmy Vám budou tvrdit opak. Vždy si vše ověřujte z více zdrojů.  

Určitě doporučujeme zjistit si, kolik je “ideální částka” pro odvětví, kam chcete právě Vy investovat. Často se stává, že malá částka Vám do budoucna nezaručí žádný velký nárůst, takže by v některých případech bylo lepší našetřit si větší částku (mezitím se vzdělávat v dané oblasti) a následně našetřené peníze investovat tak, aby Vaše investice rostly ve velkém. 

Jaké jsou největší rizika a benefity investování? 

Jako všechno v životě, má i investování své velmi světlé stránky a určitou negativní část, se kterou se musí počítat. Benefity si asi každý umí představit, jsou to primárně pasivně vydělané “balíky” peněz. 

Rizik je v investování spousta a měli byste se s nimi před vkladem financí dostatečně seznámit. Nenechejte se ale zastrašit, za každým úspěchem stojí určitý risk, který můžeme různými způsoby eliminovat. Rizika lze eliminovat vhodnými řízeními a sestavením vyhovujícího portfolia jako plán dlouhodobého investičního horizontu. Díky výsledkům z provedených analýz aplikujeme techniky, které dané riziko sníží. 

Velkým faktorem v investování je také váš věk. V případě ekonomickému šoku Vás nemusí děsit, vybrat si peníze o nějakou dobu později a počkat až bude situace pro Vás přijatelnější. Čím déle investujete, tím více můžete pro svůj budoucí život vydělat. 

5 nejčastějších otázek, které chce znát každý začínající investor 4

Do čeho bych měl v nynější době investovat? Mám v nějakém odvětví 100% jistotu?  

Rádi bychom Vám řekli, že u nás máte absolutní jistotu, ale bohužel v každém typu investování je nějaké riziko a určitá nejistota. Dá se ale alespoň z části určit dle situace na trhu, kam nyní nejvhodněji investovat. V druhém kvartálu roku 2022 je dle Fear&Greed Indexu emoce na trhu “extrémní strach”, což znamená, že je důležité každý krok pečlivě zvážit. 

  • Můžeme se bát investovat – hlídáme své peníze.
  • Můžeme být odvážní, ceny klesají, nakupujeme za míň peněz.

Jak se mohu dále vzdělávat, abych neztratil čas a tématu rozumněl?

Jak jsme si již na začátku řekli, vzdělání je jeden z hlavních faktorů pro úspěšné investování. Nikdo ale nechce, abyste se topili v nudných textech v knihovně.

Možností jak získat podstatné informace je v nynější době internetu mnoho, stačí si zvolit, jaký formát Vám vyhovuje nejvíce – poslech podcastů, četba článků nebo video na YouTube. 

My jsme pro Vás připravili pár tipů, které můžete praktikovat ve svém běžném životě. 

  1. Jdete si zasportovat nebo stojíte v dopravní zácpě a můžete k novým znalostem využít poslech? Pak zkuste zvolit jeden z těchto tematických podcastů, které nás zaujaly: 
  • Teorie Peněz 
  • Investiční podcast Vojta Žižka
  • Jak investovat
  • Inteligentné Investovanie
  1. Sedíte ve vlaku nebo chcete pobýt venku na čerstvém vzduchu a preferujete edukaci pomocí textu: 
  1. A naše méně oblíbená činnost úklid spojená s užitečným, v podobě dobře zpracovaných videí na YouTube (aneb dvě mouchy jednou ranou): 

Pokud Vás investování zaujalo, nejlepší další kroky jsou:

a) Zjistit si jaký typ investora chcete být.

b) Zvolit si odvětví, do kterého chcete své finance vložit.

c) Seznámit se s danými riziky a aktuální situací na trhu.

d) Promluvit si s někým, kdo je v investování zkušený a poradí Vám. 

Zbytek se už se můžete učit z praxe a zkušeností. 

ZDROJE:

https://www.nerdwallet.com/article/investing/how-to-start-investing

https://www.thetimes.co.uk/money-mentor/guide/beginners-investing/

https://www.wealthsimple.com/en-ca/learn/investing-basics#basics_of_investing_in_stocks

Přečtěte si také

Korporátní dluhopisy investování podnikové dluhopisy výnos úrok výhody nevýhody riziko

Korporátní dluhopisy

Proč investovat do korporátních dluhopisů? Potřebujete ochránit úspory před stále dvojcifernou inflací nebo máte zájem o zajímavý přivýdělek? V obou případech může být řešením investice do korporátních

Číst více »
ETF investice 1

ETF investice

Víte, jak investovat do ETF? Chcete ochránit úspory před inflací, spořit na nejistý důchod, získat zajímavý přivýdělek nebo jen zhodnotit své úspory? Klíčem k tomu všemu

Číst více »