4 základní mýty, se kterými se setká investor do dluhopisů

13. 04. 2022

Vložení finančních prostředků do různých druhů investičních produktů je často doprovázeno nepravdami a nepřesnými informacemi. Sepsali jsme proto 4 nejčastěji mýty o dluhopisech, se kterými se v rozhovorech s vámi setkáváme.

1. Mýtus: Dluhopisy jsou příliš rizikové, neinvestuj do nich!

Toto tvrzení je naprosto nepřesné. Setkali jste s tím, že vám někdo tvrdí, že dluhopisy ve vašem investičním portfoliu nemají mít místo? Je jasné, že o investování neví mnoho. Naopak, každý odborník vám poradí rozložit své finanční prostředky na několik investičních produktů, mezi kterými mají nezastupitelné místo i státní a firemní dluhopisy. V současnosti se setkáte s atraktivnějšími, vyššími výnosy. I firmy a státy se totiž musí přizpůsobit tržním možnostem a zejména inflaci tak, aby si udržely konkurenceschopnost na trhu.

2. Mýtus: Hotovost v kapse je vždy lepší než cenný papír!

Pravdou je, že hotovost ve vaší kapse ztrácí na hodnotě každým jedním dnem až do chvíle, než ji reálně použijete. Stejně jako volné finanční prostředky, které se povalují na běžném účtu. Věděli jste, že inflace v roce 2021 dosáhla absolutní rekordy a dokonce přesáhla všechny předpoklady ekonomů? V současnosti víme, že 5,8 % pro loňský rok nebyl strop a inflace bude růst až k hodnotám kolem 7 %.

4 základní mýty 1

3. Mýtus: Abys něco získal, musíš mít minimálně 100 000 Kč!

Ve skutečnosti si dokážete dluhopisy pořídit již za mnohem nižší částky. Tato možnost je vhodná nejen pro investory s nižším volným kapitálem, ale také pro ty, kteří na trhu investic začínají a chtějí si možnost investování do dluhopisů vyzkoušet. Začít tak můžete již u částky od 1000 Kč (v případě státních dluhopisů), případně na částce 10 000 – 20 000 Kč v korporátní sféře. S emitentem si takto postupně vybudujete důvěru a v případě spokojenosti víte kdykoli investici navýšit.

4. Mýtus: K čemu je dobré investovat? Po zdanění ti stejně nic nezbude!

Záleží na tom, do jakého dluhopisu se rozhodnete investovat, v každém případě však získáte alespoň jako takový výnos. Srážková daň v České Republice je na úrovni 15%. Pokud si tedy vyberete korporátní dluhopis bez poplatků s ročním výnosem 9,5% v hodnotě 20 000 Kč, ročně si po zdanění přilepšíte o čistý výnos 1615 Kč, což rozhodně není málo.

Při investování pamatujte na základní pravidlo. Každý investor má jiné možnosti a cíle, kterých chce dosáhnout. Proto by i investiční portfolio mělo být od člověka k člověku individuálně nastaveno. Pokud vás jakýkoli pracovník libovolné instituce doslova nutí do konkrétní investice a tvrdí, že nic lepšího na trhu neexistuje, zbystřete pozornost a své rozhodnutí si nechte ještě jednou a v klidu projít hlavou.

Přečtěte si také

Investice do akcií

Investice do akcií

Víte, jak investovat do akcií v roce 2022? Inflace roste do dosud nepředstavitelných výšin, peníze ztrácí svou hodnotu a klasické spořící nástroje vás před tím neuchrání. Otázkou dne tedy je, jak ochránit své finance. Jednou z odpovědi je investice do akcií....

číst více